Luźne Gatki – Syreny Są Bezpieczne

Luźne Gatki – Syreny Są Bezpieczne

wpis w: audycje, Luźne Gatki | 17

W Polsce istnieje bardzo dziwny zwyczaj wykorzystywania systemu bezpieczeństwa i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniach do upamiętniania różnych rocznic czy wydarzeń. Praktycznie kilka razy każdego roku mamy do czynienia z ogólnopolskim powszechnym procederem używania syren alarmowych, które powinny być zgodnie z przeznaczeniem użyte jedynie w sytuacjach wyjątkowych – symulowanego stanu dla ćwiczeń obrony cywilnej, czy w przypadku szczególnych zagrożeń jak tornado, chmura amoniaku, czy w stanach wyjątkowych. Nadużywanie takiego systemu nie zgodnie z jego przeznaczeniem powoduje ogólna znieczulicę w przypadku jego załączenia. W ostatnim ok miesiącu w moim mieście mało miejsce dwukrotne uruchomienie sygnałów ostrzegawczych poprzedzone komunikatami. Były to testy poprzedzone informacjami w mediach lokalnych, problem w tym że może jedna na 5 osób lokalne media ogląda, a poprzednie tak częste testy miały miejsce jakieś 3-4 dekady temu. Prawidłowe przeprowadzenie testów w połączeniu z ćwiczeniami cywilnymi wymagają nie tylko załączenia sygnału – bo ten jedynie informuje o zagrożeniu, ale przede wszystkim skierowaniu lub przynajmniej poinformowaniu osób do których sygnał jest kierowany co mają robić w przypadku jego użycia. Wie to każdy kto miał w szkole przysposobienie obronne i był nastolatkiem w stanie wojennym. Zamieszczony tu mini podcast jest efektem mojego zainteresowania nowym systemem alarmowym instalowanym ponoć powszechnie w dużych miastach. Ludzie odrobinę interesujący się elektryka wiedzą zapewne iż w zasadzie z dużym prawdopodobieństwem detonacja ładunku emitującego EMP (impuls elektromagnetyczny – przy wyładowaniu o mocy już ok jednej kilotony na dużej wysokości) wyłącza wszelkie formy elektroniki i elektryki nie zabezpieczonej klatką Faradaja z uziemieniem. W takim przypadku zastanawiam się nad celowością zastępowania starych poczciwych syren obrotowo – mechanicznych, systemami głosowo – głośnikowymi. W każdym razie zacząłem się tym tematem przy teście interesować i mam zamiar głębiej wejść w temat „a co jeśli zadziała na prawdziwe zagrożenie” – bo na to odpowiedzi właściwie nie mam… Polecam też Wam zastanowić się, po co alarm, skoro ani nie rozumiecie sygnałów, ani nawet jeśli – nie wiecie co robić… Postaram się niedługo uzyskać jakieś mam nadzieję sensowne i skuteczne odpowiedzi w tych niepewnych i niebezpiecznych czasach.

17 Odpowiedzi

 1. Sorki za przestery (trzaski), to był całkowity spontan na najprostszych spontanicznych ustawach by zdążyć uchwycić wszystko i by nie zajęło to dużo czasu…

 2. Oficjalnie jest tak: w rocznice powstania warszawskiego, wybuchu II wojny światowej, 11 września (atak w USA) oraz innych, włącza się wszystkie syreny w Polsce, co ma być sprawdzeniem systemu, czy działa, a przy okazji upamiętnieniem rocznic.

  Jednak i ja, i wszyscy choć trochę rozsądni ludzie, z którymi rozmawiałem na ten temat, uważają, że prowadzi to do znieczulenia ludności na alarm.

  Można sobie też bez trudu wyobrazić, że jakikolwiek agresor militarny, rozpocznie wojną z Polską, celowo w jedną z rocznic, gdy będzie planowane powszechne włączenie alarmu, aby ludność myślała, że to tylko ćwiczenia, a nie realny atak.

  Szacun, że poruszyłeś ten temat tabu.

  • O właśnie to też bardzo ważne co podałeś…. przewidywalność. No to aż się prosi o wykorzystanie taktyczne takich okazji. Zresztą takie kwiatki jak numer z tymi syrenami jest w naszym kraju na prawdę więcej. Stąd kiedyś miałem pomysł by często dzwonić i je poruszać. Obawiam się jednak , że jest gorzej niż przypuszczam. Ciekawe czy w USA wyją na rocznicę Smoleńską. Ale najgorsze jest już nie to wycie, ale to , że od samego wycia nic nie uzyskujemy. Lot pocisku z Kaliningradu do szczecina w zależności od szybkości wykrycia do zaalarmowania to między 3,5 , a 5 min w najlepszym przypadku. To wystarczy by się pomodlić. W sumie idea słuszna, ale jeśli celem jest przetrwanie, powinniśmy w tym czasie również wiedzieć gdzie się udać. A jak zapewne wysłuchałeś, nie ma gdzie… Znaczy jakiś tam Pan niby wie… ja myślę – bo znam dość dobrze tu okolice – że te poniemieckie liczne bunkry to jedyne miejsca…. tylko trzeba mieć a. klucz b. przecinak (bo wszystkie są pozamykane. Podejmę jeszcze temat bo jest to bardzo ciekawe w kontekście , że neutralna Szwecja ma jedno miejsce na jednego obywatela na wypadek Wu… i każdy wie gdzie sie udać. Dobrze też by było pogadać co mieć w plecaku, a trochę o tym czytałem i przemyśliwałem.

   • Etam, dużo by pisać. Oczywiście za wszystkim co poruszyłeś się zgadzam.

    O ile te rakiety mogą dolecieć w 3 minuty – to system alarmowania i tak ma sens, bo on jest też na inne zagrożenia: chmura amoniaku idąca w kierunku miasta (awaria fabryki i wyciek amoniaku z instalacji lub po trafieniu instalacji rakietą), chmura radioaktywna z zagranicy (awaria elektrowni atomowej), zbliżająca się powódź, działania wojenne, ale takie nie na pełną parę (jak na Krymie – bardziej zielone ludziki niż rakiety)… Ale, ale… test systemu można przeprowadzić raz na 4 lata po gruntownych zapowiedziach, a nie 5 razy do roku przy każdej rocznicy i miesięcznicy! Przecież to już doprowadziło do znieczulicy społecznej na alarm.

    Dalej, to co mówisz i piszesz, gdzie są pełne ćwiczenia i szkolenia, ewakuacji do miejsc schronienia???

    Na koniec, szkoda, że nie zadzwoniłeś na koniec do faceta z UM od obrony cywilnej, co ci proponował spec od syren… Bo z tym mogła by być ciekawa dyskusja, zapytałbyś się, ale i podzielił uwagami, Ty potrafisz spokojnie gadać z takimi ludźmi… Jeszcze nic straconego, możesz nagrać część II.

    Co do schronów, to po 1989 roku przestano je budować w Polsce, a na całym świecie się buduje, nie tylko w Szwecji, Rosji, Niemczech, ale nawet w Czechach.

 3. Niemcy też testują syreny alarmowe. Byłem słyszałem. Zdziwiło mnie to bo myślałem że to tylko u nas takie absurdy. Lecz był tylko sygnał, bez głosu lektora. Było to w zeszłym roku nie pamiętam w którym rejonie niemiec.

 4. Rozwiązanie zagadki:

  https://gs24.pl/syreny-alarmowe-w-szczecinie-15112019-koncowe-proby-akustycznego-systemu-alarmowego/ar/c1-14451471

  „Przed nami ostatnie testy syren alarmowych, które od lipca br. sukcesywnie były instalowane na terenie Szczecina. W sumie w ramach zadania zamontowano 40 nowych syren.”

 5. Nie wierzę że nie można przetestować syren bez ich włączania na pełna pizdę. Gdy słyszę syreny mam w głowie TEST SYREN ZNOWU a nie O BOŻE WOJNA. Może ma to tak naprawdę wywołać efekt paraliżu populacji gdy coś FAKTYCZNIE się stanie to do ludzi w ułamku sekundy dotrze że kompletnie nie wiedzą co robić i będą łatwi do pacyfikacji przy interwencji służb. Taki efekt zwielokrotnienia zaskoczenia przez brak bodźca.

  • Też tak podejrzewam. Nasz katolicki naród zmówi jedną zdrowaśkę (może niektórzy w tym celu ewakuują się do jednego z wielu kościołów) i na tym koniec, obrony i ochrony ludności… Czyli „pod twoją obronę…” Amen

 6. Ponoć oglądanie horrorów zobojętnia człowieka w sytuacji prawdziwego zagrożenia. Ludzie mają wyuczoną reakcję braku reakcji.

 7. To nie jest tak , że nie wiadomo jak taktycznie na naszym terenie zostanie rozegrana wojna, wszystko jest jasne od ćwiczeń rosyjsko białoruskich zapad… Opowiada o tym w wywodzie jeden z lepiej piszących i mających historyczny ogląd youtuber. Ja myślę, że nasi doskonale wiedzą, udaja tylko niezorientowanych kundli. Te kundle dopuszczają do tego bo i tak nie maja wyjścia, a jeśli dziwić się czemu nie sa mężami stany, sprawa jest prosta – obiecano im i ich rodzinom fizyczne przetrwanie – samolot na 3 minuty przed uderzeniem. Tak w razie zamieszania w PL poleci 60 do 80 pocisków taktycznych między Wisłę a wartę. Być może uchowają się ziemie wyzyskane czyli zachodnie ziemi wrócą pod pretekstem ratowania Warszavivu przed klęską i przywitamy ich kwiatami. Co do tego samolotu dla zdrajców nie sądzę by doleciał…. Świadków się likwiduje…. zreszta to już narodowa tradycja.

 8. Etam, widze fajny potencjal przy wykorzystaniu takich cwiczen i Twojej wyobrazni. przy nastepnym alarmie zrob relacje live z ataku Niemiec na Polske – samoloty, walki uliczne i czolgi w Szczecinie

 9. Na Śląsku syreny wyją dużo częściej, także w środku nocy. Podobno sygnalizują tąpnięcia. Zdziwiło mnie że to tak często słychać. Ale mieszkając na wsi, w nocy słuch wyłapuje dźwięki z bardzo daleka.

 10. JA nie słyszalem syren wyjacych 11 wrzesnia w PL. 1 wrzesia tez sobie nie przypominam…… ( bo i niby o ktorej mialy by wyc ? 4.45? ) za to owszem 1 sierpnia co roku. Przeciez gdyby nie to to wiekszosc ludzi nawet by nie znala dzwieku syreny alarmowej i w realnnych warunkach uzasadniajacych jej uzycie zingnorowali by jej sygnał. poza tym….PAnowie i PAnie mamy 21 wiek…sa telefonny internet czy elektroniczne srodki masowego przekazu. Nikt nie odpala rakiet od tak sobie …..bez wczesniejszego przygootwania. na wspolczesnym polu konfliktu nie da sie ot tak po prostu z niczego odpalic 80 rakiet taktycznych jak to pisal ktorys z przedmowcow. nie da sie bez duzej opracji logistycznej przeprowadzic agresji nawet w tak stosunkowo ograniczonym zakresie jak w przypadku donbasu. Konflikt na terenie Polski w takim zakresie jak pisali przedmowcy wymagalby kilkunastokrotnie (20?) wiekszej skali przygotowan. Przy wspolczesych systemach rozpoznania NIE JEST mozliwe ukrycie tego typu operacji przez ktorakolwiek ze stron. Czy starsi sluchacze pamietaja pierwsza cyz druga wojne w zatoce? USA kraj powielokroc potezniejszy od rosji potrzebowal na to blisko 8 miesiecy. TEGO NIE DA SIE UKRYC. PODSUMOWUJAC: syrey alarmowe kiedy juz mialby zostac uzyte to kazdy mieszkaniec naszego kraju wiedzialby doskonale po miniuum 6 miesiecach grzania tematu o przygotowaniach rosjido wojny, przez wszystkie media, co sie dzieje i dlaczego zawyly syreny. Wszelkie uwagi o 1 wrzesnia, 11 werzesnia , 1 sierpnia a takze o 1 stycznia, swiecie 3 króli i dniu kobiet w tym kontekscie uwazam za bzdurne.
  Na powazne, zasadne i wartte zbadania zastanowienia i dyskusji natomiast uwazam uwagi autora Etama, wpisu nt EMP. Wydaje mi sie jednak ze ta kwestia to tez kwestia pozorna. o skutkach EMP mozna mowic PO uzyciu ,uderzeniu bronia tego typu lub bronią A. zatem system WCZESNIEJ spelni juz swoja rolę ostrzegania o zagrozeniu, a zapewne drugi raz nie bedzie nikomu potrzebny…..
  Tutaj zreszta otwiera sie kolejny ogromny temat do rozmowy, jak moglby wygladac potancjaly przyszly konflikt zbrojny.
  KLasyk powiedzial ze Generalowie w swych przygotowaniach szukują sie na wojne ktora juz sie odbyla. COś w tym jest i mam wrazenie ze z nasza dyskusja jest podobnie.
  Tak na prawde NIKT nie wie jak wygladalaby pelnoskalowa wojna z uzyciem broni A. A moze bron A bylaby dla wspolczesnego konfliktu IIwojenna bronią C ? KAzda ze stron miala jej ogromne ilosci w magazynach ale zadna ze stron nie odwazyla sie jej uzyc. Nawet uznawany za szalenca Adolf H.

 11. Ja sobie przypominam i 1 września (co rok wszędzie w Polsce!), i 11 września kilka lat wstecz, a tu macie nawet 17 września alarm rocznicowy:

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,25201498,17-wrzesnia-syreny-alarmowe-co-oznaczaja.html

  Najlepsze te tąpnięcia na Śląsku! Włączą syreny, ludzie śpią dalej, bo włączają dwa razy w miesiącu, ale jak coś się stanie (będą ofiary), to urzędnicy odpowiedzą: syreny były włączone, system działa…

 12. bądzmy powazni. Gazeta.pl to nie jest wiarygodne zrodlo informacji. /no i sie potwierdza bo chodzi o woj. podlaskie a nie cala Polske. a Z drugiej stonu tak sie zastanawiam, czy to nie jest dziwne ze GAZWYb )ktorej naczelnym jest brat wielokrotnego zbrodniarza ściganego przez Polski wymiar sprawiedliwosci) robi Halooo z powodu uczczenie rocznicy napasci na PL zbrodniczego systemu ktory wyniosl do waldzy Zbrodniarza Stefana Michnika?

Zostaw Komentarz