Luźne Gatki – Błędy myślowe

Luźne Gatki – Błędy myślowe

wpis w: audycje, Luźne Gatki | 1

Bywamy okłamywani przez innych. Ale co zrobić, gdy zaczniemy okłamywać samych siebie? O mechanizmach w błędach poznawczych, które skłaniają nas czasem do podejmowania głupich decyzji Potrzeba, oraz gościnnie Adwokat i Gromisek.

Jedna odpowiedz

  1. Czo tu tak pusto? Nikt nic nie pisze? To ja napiszę… Audycja całkiem spoko, choć nie byłbym sobą, gdybym się do czegoś nie przyczepił. Jak bardzo szanuję Adwokata i Potrzebę za ich mądre wypowiedzi, tak w tej audycji odniosłem wrażenie, że obaj często laliście potok słów, z których nic nie wynika… albo to błąd poznawczy wynikający z tego, iż jestem pieprzonym debilem z ograniczonymi możliwościami pojmowania. Jedno z dwóch.

    Wszystkie te mechanizmy błędów poznawczych, a także sztuka erystyki (o której była mowa kilka audycji wcześniej) są ciekawe i zajmujące, ale musiałbym być chyba cyborgiem poddającym rzeczywistość analizie, żeby umieć je wyłapać w chwili, gdy się pojawiają. To wykracza poza moje liche zdolności umysłowego multitaskingu.

    Gromisek zmaga się z podobnym problemem co ja, a mianowicie ze zbytnim zaangażowaniem emocjonalnym ujawniającym się w trakcie prowadzenia dyskusji. Ciężko wykazać się obiektywizmem, szczególnie kiedy omawiany temat jest bliski naszemu sercu. Widzę tylko jedno rozwiązanie owego problemu – wysłuchanie „mantry Keshe” przed rozpoczęciem każdej rozmowy.

    Co do coachów, to ostatnio w sieci panuje moda na ich hejtowanie. Też większość z nich uważam za szarlatanów, aczkolwiek bywają wyjątki. Przykładem solidnego coacha jest w mojej opinii Tony Robbins – mało kto tak potrafi zmotywować. A poza tym widać, że gość robi to, co go kręci, i potrafi zarazić optymizmem. Z polskiego poletka poleciłbym starsze materiały Mateusza Grzesiaka (bo obecnie pan Grzesiak to już jest inny człowiek niestety…).

Zostaw Komentarz