Spoiler – This is Sparta!

Spoiler – This is Sparta!

wpis w: audycje, Spoiler | 7

Spartanie przeszli do legendy jako niezwyciężeni wojownicy, którzy oparli się o wiele liczniejszej armii króla Xerxesa. Ile wspólnego z rzeczywistością ma wizja przedstawiona w filmie 300?

7 Odpowiedzi

 1. Spoiler jak zwykle swietny…milo sie sluchalo. Dziekuje!.

 2. Dzięki wielkie za tego spojlera jak zawsze świetnie i merytorycznie

 3. Oburzony Spartanin

  Że co, że niby Spartanie barbarzyńcy, nieuki i homosie? Fallus ci w togę, plebejuszu! Po tym, co nagadałeś na braci Spartiatów, żaden z nich ci więcej łóżka nie nagrzeje. Nie pokazuj się w Sparcie lepiej. Do Aten z takim radiem!

  • Z tym homosiostwem to trochę przesada. Miała tam miejsce bardziej konkretna odmiana, pederastia. Niestety, było to powszechne w antycznym świecie (wśród elit), także w Indiach, Chinach czy Japonii (chyba do XIX wieku). Od biedy można porównać karkołomnie do antycznego ekwiwalentu wyższego wykształcenia.

   Co do samych homosiów, to w Helladzie prym wiódł Tebański Święty Zastęp. Można również zaryzykować stwierdzenie, że to oni, a nie spartiaci byli najbardziej elitarnym oddziałem w Grecji. Oczywiście byli pełnoprawnymi homoseksualistami. Rypali się między sobą chętnie i ostro. Żeby było zabawniej, to właśnie ten oddział skopał (i pewnie również wychędorzył) dupska spartan. Mowa o bitwie pod Leuktrami. Święty Zastęp z kolei dostał po dupie od falangitów macedońskich. Klasyczna falanga używał dużych tarcz Hoplon i włóczni Doru (2-3 metry, wbrew powszechnej opinii – z żelaznymi ostrzami). Falangici mieli mniejsze tarcze i dłuższe włócznie – sarissy (4-6 metrów długości).

 4. Spoiler jak zawsze na poziomie.

Zostaw Komentarz