Czasy Ostateczne – Żydzi

Czasy Ostateczne – Żydzi

wpis w: audycje, Czasy Ostateczne | 35

נטוזיאַסטיש] טשאַרלי, מענטש! דו װײסט װאָס דאָס הײסט: אַ משיח פֿאַר װײַבער? דאָס הײסט אַ טאָפּעלער משיח — אַ משיח אי פֿאַר מאַנסביל אי פֿאַר פֿרױען, װאָרן אַז אַ משיח װעט אױסנעמען בײַ פֿרױען — אַ יונגער אַטלעטישער, שײן־געבױטער משיח, װעט ער שױן במילא אױסנעמען בײַ מענער אױך, װאָרן יעדע פֿרױ װעט זײַן, אַזױ צו זאָגן, אַן אַגענט פֿאַר אונדזער משיחן. שאַ… און קומען װעט ער טאַקע, אונדזער משיח, נישט אױף קײן פֿערד, און נישט אױף קײן אײזל, נאָר װי איך האָב דיר שױן פֿריִער געזאָגט, אױף אַ מאָטאָרציקל, 70 מײַל אַ שעה — אָ, יעס. נישט װי יענער געבריכטער ייִד, נאָר אַ יונג מיט בײנער — אַ מין דאָגלאַס פֿעירבענקס.

35 Odpowiedzi

 1. Religie henoteistyczne: Judaizm, Chrześcijańśtwo. Dlaczego? Ano z bardzo prostego powodu. Pierwsze przykazanie to „nie będziesz miał cudzych bogów przede mną”. A nie „nie trać czas u na innych bogów, bo ich nie ma”. Zatem twierdzenie, że te religie są monoteistyczne to nadużycie semantyczne, delikatnie rzecz ujmując.

  • Nie rozstrzygająć czy tekst biblii jest prawdziwy czy nie, to faktem jest to, że czysto chronologicznie na początku był monoteizm, ale z powodu trzech etapów nieposłuszeństwa (1. w Edenie, 2. bunt „synów bożych”, 3. Babel) cała ludzkość została wydziedziczona. A Bóg zaczął od zera powołując w 14 rozdziale księgi Rodzaju Abrahama po to, żeby doprowadzić do realizacji swego planu inną metodą. Ci inni bogowie w myśleniu henoteistycznym są tymczasowi, a mówiąc precyzyjnej są pozwoleniem żeby ludzie robili to co chcą, do czasu sądu.
   Podobnie o ile nie identycznie naucza Kościół Katolicki traktując tych, którzy albo do niego nie należą, albo się od niego odłączyli na różnych etapach historii jedynie jako coś gdzie ich porządek jeszcze nie dotarł. To jest i zawsze będzie doktryna totalitarna.
   Zresztą paradoks jeden czy wielu jest pozorny, bo wszystko jest kwestią rozdzielczości z jaką się patrzy na coś.

  • Ament.

 2. jaroslawKK

  Zenonie zawsze mnie rozwala jak wojujący ateista bierze się za wykładnie doktryny wiary…Mateusz23, 24-27.
  myśle ze to jest odpowiedz na Twoje rozterki :). myśle że jeszcze troszkę porozwiewam Twoich rozterek teologicznych i zostaniesz gorliwym katolikiem 🙂 bedziesz wyśpiewywał w duecie z furiacikiem godzinki do matki bożej swoim dyszkantem 🙂 .
  A co do żydów i antysemityzmu to zawsze mnie zastanawia…..dlaczego na całym świecie rzekomo panuje antysemityzm….dlaczego wszyscy tak nie lubią żydów a nie meksykanów, australijczyków, malgaszy, etiopczyków, kazachów,czukczów, eskimosów? Wszyscy się na żydów uwzieli? zmowili? zawarli tajny pakt? a może kolega Błażej ma jakąś teorie spiskową nt tego skąd bierze się ten antysemityzm na świecie? jakieś mroczne tajemne siły zawarły tajemny pakt przeciwko żydom?

  • No ładne pitolenie o niczym przytoczyłeś. Zresztą, wczoraj na chat ładnie pokazałeś, że ten lipny system moralny Ci wystarczy, więc o czym mamy gadać? Nigdzie nie masz w Biblii słowa o monoteizmie a wręcz przeciwnie – dużo gadki o innych bogach. Podobnie zresztą z niewolnictwem – nie uświadczysz jego potępienia ani tym bardziej zakazu – za to zasad je regulujących jest multum.

   Co do drugiej części wypowiedzi to jest to faktycznie ciekawe. Ale jak znam życie Błażej Ci opowie „no, masz europocentryczne myślenie. W Chinach to o wszystko winią Wietnamczyków, w Korei Amerykańców, w Japonii Chinczyków, w Chile Kolumbijczyków” etc.

   Nie przesłuchałem jeszcze całości audycji, ale chyba nie została poruszona kwestia dość istotna. Antysemityzm – qui bono?

   Poniżej przykład jak można zostać odsądzonym od czci i wiary oraz zwyzywanym od nazistowskich antysemitów W OGÓLE nie wspominając o żydach.

   https://twitter.com/elonmusk/status/1000560049389907969

  • Zalezy od miejsca… Ale powiem ci ze jest wiele wiele regionow na swiecie gdzie katolikow nienawidzi sie podobnie. I o ile ten antysemityzm mial te podstawy ze poprosty zydzi sa pracowici wiec bywali bogaci lepiej wyksztalceni i .. inni to prosci ludzie ich nienawidzili bo byli zawistni a elity to wykorzystywaly, to podstawy do nienawisci do kk sa bardziej powazne. Bo setki lat morderstw pedofili i wyzysku ludzi doprowadzilo do tego ze kk sie w tradycyjnie katolickich krajach juz nienawidzi. Zapytaj irlandczykow gdzie w klasztorach masowo sie gwalcilo i mordowalo sieroty.

   • jaroslawKK

    przeczytaj jeszcze raz o co zapytałem….ja o powodach antysemityzmu a Ty o nienawisci do KK . mowisz ze ludzie zawistni ,zydzi bogaci lepiej wykształceni….i dlatego w latach 1945-53 stanowili 80% aparatu UB mordując kilkadziesiąt tysiecy polakow? dlatego od X.39 do 41 denuncjowali polakow na terenach polski inkorporowanych do ZSRR? skazujac ich automatycznie na zsykle do GUŁĄG albo na rozstrzelanie na miejscu? A co powiesz o ich rasistowskiej religii w ktorej uważaja sie za narod wybrany? czyli lepszy,bardziej wartościowy od innych nacji? czy aby przypadkiem nie to jest powodem antysemityzmu? stosunek zydow do innych narodowości? albo ta bajka o wyjatkowosci tzw holocaustu? i caly biznes holocaust? zakoncze biblijnie…..latwiej widzieć zdżbło w oku bliźniego niż belkę we własnym . A pracowici to sa chinczycy a nie żydzi :), dlatego zydow nie ma w chinach :)i nigdy nie będzie:).
    A może powodem jest tzw talmudyczna moralność? i wynikajacy z tego brak asymilacji ?
    Polacy sa tez pracowici i swietnie wykształceni i to Twoim zdaniem tez powód antypolonizmu szalejacego w Israelu ?

 3. jaroslawKK

  zenon skoro nie pojmujesz biblijnych tytatow to postaram sie lopatologicznie…..nie bedizesz mial bogów cudzych przede mna nie jest egzegetyczna wykladnia istnienia innych bogów . Chodzi w tym o ludzka nature ktora poprzez swe złe wybory podporzadkowuje swoje zycie i wartosci mamonie czy bozkom takim jak pieniadze, sex, wladza wiele wiele innych .służa mamonie a nie Bogu i o to w tym chodzi, tego dotyczy to przykazanie….ucza teogo na religii w już podstawowce…..tlumaczenie tego mi uwłacza:)

  • Nie. Po prostu nie. Krawiec w audycji Ci wyłożył ISTNIENIE innych bogów wg. Biblii. Twoja interpretacja jest stosunkowo nowa. Nie potwierdzają jej setki milionów trupów zabitych za to, że wierzyli w innych bogów (nie mamone, ale w Bhaala czy Quetzalcoatla). Słabe jest to pieprzenie o metaforze. Bo jak idzie o inne rzeczy to bozia potrafi być bardzo dosłowna (zabić za pracę w szabas, nie wolno nosić ubrań z dwóch tkanin, zrobić wiadomo co kobiecie która dotknęła przypadkiem fujarki nie-męża – btw: chrześcijanki – nie możecie być przez to pielęgniarkami!). Łopatologicznie: NIGDZIE NIE MASZ STWIERDZENIA, ŻE NIE MA INNYCH BOGÓW. A jest ono NIEZBĘDNE do nazwania danej religii monoteizmem. Natomiast wzmianek o innych bogach (bogach-bogach a nie metaforach czegoś tam) nie brakuje. Do niewolnictwa dalej się nie ustosunkowałeś, tam masz podobnie. Nie masz nigdzie jego zakazu ani potępienia.

 4. jaroslawKK

  aa i jeszcze cos nie daje mi spokoju….. czy funkcjonariusze 13 w warszawskim gettcie tez byli antysemitami?
  a prowokator marek edelman komunistyczny agent nawolujacy do powstania i do umierania z godnościa, a kiedy powstanie upadło, to sam salwował się ucieczką za mury przy pomocy agentury NKWD był antysemitą czy tylko kierował się talmudyczną moralnościa?
  a czerniakow? antysemita czy talmudyczny moralizator?
  tylko blagam jak byś chcial sie odnosic to juz moze bez wycieczek do KK….bo nie o to pytam 🙂

 5. Nie cierpię żydów…

 6. jaroclavvK

  Miales poszukac przykłów……Autor,żródło…. ja nadal NIE ZNAM przypadku zeby KK posiadal chocbyy 1 niewolnika.
  Zakaz czczenia obcych bogow wywodzi sie z bardzo konkretnej historii… ( piszę z pamięci wiec zastrzegam ze moe myslic albo przekrecać pewne detale ale z pewnoscia nie sens calości) Izraelici w kotryms momencie odlali sobie złotego cielca i zaczeli go czczić, porzucajac kult naszego chrześcijanskiego BOga. Ktorych z prorokow, przywodcow ( Mojżesz? ) rozbil go i zgromil ich za odstepstwo od wiary i przyniosl tablice z dekalogiem i jego pierwszym punktem do ktorego z takim uporem nawiazujesz. Wroce raz jeszcze do tego co napisalem wczesniej. W tym przykazaniu nie chodzi o stwierdzenie obiektywnego faktu ISTNIENIA innych bogów tylko o subiektywny obraz swiata jaki wytwarza sobie SAM człowiek ( tworzac złotego cielca, wladze ,sex, pieniadze etc), OBRAŻAJAC tym samym BOga jedynego prawdziwego jakim jest Nasz BOg w trojcy jedyny prawdziwy. Zamiast poswięcić sie życiu zgodnym z zadadami chrześcijanstwa , poswaica czas uwage i wysilek temu zeby byc bogatszym, bardziej wplywowym, kombinujac jak wygrac w pokerka albo ruletka, zwalic Kuronia,albo ciasną tajkę. W ten wlasnie sposob oddala sie od boga , rodziny , bliskich , czynieiu dobra dla kogos . Centralnym Ponktem odniesienia nie staja transcendentne uniwersalne wartosci katolicyzmu tylko hedonistyczny egocentryzm stawiajacy w centrum walsne rzadze ,namietnosci, wygode, proznosc czy pyche . To droga nie do rozwoju samego siebe ale do kompletnej regresji i upadku i zmarnowania kazdego człowieka.
  co do neiwolnioctwa…i tutaj znowu mi uwlacza tlumacze nei tego…caly katolicyzm jest jednym wielkim zaprzeczeniem i negacja niewolnictwa. wiesz jakie jest glowne i podstawowe przykazanie katolikow ? przykazanie milosci? i powiedz jak to mozna pogodzic z niewilnictwem ? no nie mozna. wiec nie pisz ze katolicyzm sie do tego nie odnosi bo to zwyczajna nieprawda wynikajaca z nieznajomosci doktryny wiary . JEsli przykazanie milosci Tobie nie lezy z powodow bycia agnostykiem to słuze imperatywem kategorycznym Kanta. na to samo wychodzi a moze bedzie TObie latwiej zrozumiec z pozycji ateisty/agnostyka.
  Wszytkie rzeczy ktore wymieniasz o jakich 2 tkaninach dotykaniu fujarek czy zabijaniu za szabas dotyczy stareg otestamentu, czyli żydow i ich religii i zapytaj o to Blazeja . powienien sie oreintowaz(moze? ) .
  W katolicyzmie obowiazuje nas nowy testament , nowe przymierze i nauki jezusa chrystusa .

  PS
  Uwielbiam nawracac agnostykow:) nie moge sie dozczekac duetu FUriacik + Zenon wyspiewujacego godzinki i nieszpory:)

  • Ale co to za pierdolenie z tym niewolnictwem? Chłopie – liczysz na to ze Ci nie odpiszę? Że oleję sprawę i będzie na Twoje? Przecież to jest piramidalna bzdura, twierdzić że chrześcijaństwo się sprzeciwia niewolnictwu. Masz masę rad jak traktować niewolników zarówno w Biblii jak i u ojców kościoła i papieży. Niewolnictwo w znaczącym stopniu zakończyło Imperium Brytyjskie, gdy stało się mu zbędne dzięki osiągnięciom rewolucji przemysłowej. Przypominam: Papieże ZAKAZYWALI różnych rzeczy. Kuszy przeciw chrześcijanom czy znieczulenia przy porodzie. A niewolnictwo? Cóż – przez 95% czasu istnienia tej korpo – sankcjonowali. Przez pozostałe 5% „potępiają”. Nie przypominam sobie katolickiej fatwy (czy jak się to u was nazywa) zakazującej niewolnictwa.

   Co do fujarek i zabijaniu w szabas… Cóż. Co do zasady – Jezus jasno powiedział, że NIE ZMIENIA PRAWA. I Stary Testament tyczy się też chrześcijan. Inna sprawa że już pierwsi chrześcijanie dość szybko się od tego postanowili wyłgać. Jak trzeba dopierdolić homoseksualistom albo coś na swoją korzyść „uargumentować” to wyciągacie Stary Testament. Jak wam niewygodny to jest „no, bo nas to tylko Nowy obowiązuje”.

   Swoją drogą – powiesz nam jaka jest oficjalna wykładania zakłamania dekalogu i wypaczenia drugiego przykazania? Jak racjonalizujecie tak bezczelne łamanie podstawy waszej religii?

   Dostaniesz swój elaborat, za 2-3 dni. Mam teraz dużo pracy (i w soboty i niedziele!).

   • Potrzeba19

    Chrzanisz jak potłuczony i przynosisz wstyd niewierzącym. Zacznij tutaj https://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church_and_slavery, chociaż nie wiem jak tam u ciebie z czytaniem, bo się coś ostatnio bronisz ręcami i nogyma jak ci ktoś sugeruje przeczytać materiał niezgodny z twoim widzimisię.

    • Granica między dobrowolną służbą (dla Boga, Jezusa, kościoła, państwa, narodowi, idei…), a niewolnictwem jest na tyle rozmazana, że z zewnątrz nie da się odróżnić z czym ma się do czynienia.
     Część z tych ludzi jest ideowa, część to karierowicze, część chce jakiegoś zysku…
     Część rodziców sprzedawała swoje dzieci w niewolę dla osobistego zysku, część w nadziei, że te będą mieć szansę na lepsze życie, część ze strachu…

     Kościół Katolicki jako matecznik oszustów stosuje język ogólnikowy, więc i tak na końcu udowodni, że ma rację.

 7. jaroclavvK

  a tak wogole jak Cie nurtuja takie rzeczy to na prawde zacznij czytac encykliki papieskie. W istocie to są bardzo dobrze napisane tkaraktaty fizofoczne. Kawał bardzo solidnego teologiczno filozoficznego rzemiosła a raczej chyba arcydziela myśłi filozoficznej:) . Nie ma w tym nic ujmujacego agnostykowi zwarzajac na fakt ze jednym z wielkich zwolennikow tego typu form byl sp. leszek kołakowski. Nie sa one tez forma hermetycznego mistycyzmu katolickiego, od opracowań swieckich wa rożniąsie jedynie dogmatem powstania pod natchniem Ducha św, z zachowaniem WSZELKICH kanonów logiki arystelesowskiej.

 8. przepraszam wszystkich słuchaczy że musieli słuchać moich bełkotów obraźliwych ze zachowałem się jak cham dzwoniac do audycji ui tak sie wyrażając rzuciłem słuchawka ,obiecuje ze nie zadzwonie już nigdy do audycji pod wpływem alkoholu.Tyle co mogę teraz zrobic to przeprosić i obiecac poprawę wybaczcie !!!

  • Weź Cipe do ręki i nieplacz juz,nie ugryzie Cie.Odstaw alko i kościółek i wszystko sie jakos ułoży.I wyjdz kurna w koncu z piwnicy 😉

   Ps.Polecilem komuś posluchac ze spoko radyjko i fajne audycje sie trafiają ……..

  • Naprawdę Furiat, alko Ci nie służy, zwłaszcza z innymi rzeczami do kupy… Detox jest mocno, mocno wskazany. Taki na poważnie i do końca. Jak jesteś taki wierzący – 12 kroków. Choć osobiście polecałbym to, co powiedział Belkaenes – znajdź kobite, przestań się użalać, odstaw religię i zajmij się życiem.

 9. 13 156 wyrazów. Wygładzania niewygodnej prawdy a momentami wręcz obskurantyzm. Wiesz co powinno tam być zamiast tego opracowania, jeżeli Chrześcijaństwo tak się brzydzi niewolnicytwem? Dwa zdania. „Slavery is condemned by the Bible. The moment Catholic Curch gained real political power with support from Constantine The Great – slavery was banned”. Ale tak nie może być napisane, bo aż tak wykrzywić faktów się nie da. Na samej wiki masz 69 135 znaków pierdolenia kotka, za pomocą młotka. A sprawa jest prosta: chrześcijaństwo nie zabrania niewolnictwa a do tego je reguluje, co implikuje jasno iż tą instytucję popiera. I tyle. Dostaniesz za parę Dni Potrzebo to i owo, to zobaczymy kto pierdoli.

  Czytałem to Potrzeba już dawno. Przecież tam jest co chwile pierdzielenie „tych można zniewolić, tych nie” czy inne potępienia „niesprawiedliwych” form niewolnictwa.

  Czy wy kurwa nie pojmujecie, że gdyby chrześcijaństwo samo w sobie zakazywało niewolnictwa, to by go po prostu nie było zaraz po zdobyciu przez KK władzy w europie/schyłkowym Rzymie? „Niechaj wasza mowa będzie prosta tak – tak, nie – nie”. A tutaj mamy jebitne elaboraty i łażenie dookoła tematu. Zamiast prostego: NIE BĘDZIESZ ZNIEWALAŁ.

  I przepraszam Potrzeba – ale jak Ty pierdolisz androny, bo narcyzm Ci każe być w opozycji do stada, to nie gadam „przynosisz wstyd niewierzącym”. Zatem też sobie tego nie życzę. Mów że pierdolę, gadam głupoty etc. Najlepiej podaj jakiś konkret gdzie się mylę. Ale nie mieszaj do tego niewierzących jako grupy, bo to też się nie dodaje. Mógłbym powiedzieć, że Twoje łykanie jak pelikan rzeczy z mainstreamu i od korpo przynosi wstyd niewierzącym, bo przecież ateiści powinni myśleć niezależnie… Fajne by to było? Nie. Sorry że to wyciągnąłem, ale po prostu nie widzę innego powodu wychwalania korpo przy jednoczesnym używaniu chujowego skype który ssie jak modelka w Dubaju. A do tego dochodzą jeszcze inne korpo-wtopy… No dramat.

  • Właśnie dekalog był spisem tego czego nie wolno i paru rzeczy, które należy robić.
   Jedyne przykazanie chrześcijaństwa nie było jakimś typowym zakazem/nakazem.
   „Kochaj swego bliźniego jak siebie samego” prędzej powiedziałbym, że to umiejętność niż ograniczenie.
   I tu wg mnie nasuwa się wniosek – chrześcijaństwo nie daje praw, które ograniczają. Dlatego brak „nie będziesz zniewalał”.
   Gdyż dekalog oraz „precedensy” w ST w pewnym sensie ograniczały i albo ludzie się ich nie trzymali dokładnie albo skupiali się tylko na ich, kosztem innego człowieka.

 10. Postuluje o wiecej Furiata na falach nocnego radia. Krawiec + Furiat I od razu sie humor poprawia 🙂

 11. JacekVelBlacha

  W jakim kierunku to radio zmierza ?

  Prawie druga połowa audycji to nagranie z problemów alkoholowych Furiata.
  Jeśli dalej coś takiego będzie kontynułowane z końcem mojego wsparcia na Patronite nie będę przedłużał płatnej subskrypcji wrócę do wsparania konkretnych nadających po za oficjalnym obiegiem wsparcia.Widzę,że Krawiec ma tendencje do wymiotowania na rękę jaka go karmi – najwyrażniej musi przejść rygorystyczną dietę skoro jest tak tłusto ,że aż papu mu się ulewa.Byłem i jestem wielkim fanem wykorzystywania narzędzi typu Patronite,który gwarantuje radiu stabilne przychody ale jeśli ktoś tego nie docenia – nie będę go zmuszał.

  Zaczynam żałować,że zadzwoniłem do tego nagrania.Ograniczyłem się z swoimi telefonami do 5 minut na antenie w dłuższych audycjach robie wjazd 2 x po 5 min ale widzę ,że selekcja musi być jeszcze bardziej ostra.

  Nie ma żadnej informacji na stronie radia,że to także grupa wsparcia anonimowych alkoholików oraz lokalnej patologii.
  Furiat musiał sporo wydać ,że dostał taki przydział antenowy w takim stanie – może jest lepszym klientem radia niż ja.
  Tak czy innaczej – wolny rynek zadecyduje a na pewno ja podejmę pewne decyzje jeśli taki nurt bedzie kontynułowany.

  • Masz spiętą łydę.

   • JacekVelBlacha

    @NICK

    Subskrypcja wygaśnie na Patronite wtedy będę miał lużną 🙂 Krawiec właśnie się o to stara. Inni nadający zyskają bo oni dostaną te pieniądze. Obiecałem mu ,że subskrypcji nie będę anulował i tego nie zrobię najciekawsze jest to ,że pewnie będzie się mnie pytał nie dalej jak za tydzień komu ja poleciłem to radio wtedy kupie kilka tanich pendrive-ów i zaniosę na placówkę odwykową w Warszawie.Furiat będzie miał kolegów a Krawiec patostreama.On myśli,że nie jestem do tego zdolny …. się może mocno k**** zdzwić 😀

    • Blacha przestań szantażować, zachowujesz się jak gówniarz któremu mama nie dała ciuciu. Audycja była bardzo spoko uwielbiam krawca w takich audycjach jego poczucie humoru jest wybitne a kreatywność i luzz to jest coś o czym możesz pomarzyć i obiecuje Ci że jak odejdziesz z patrona to Cię zastąpie.

     • JacekVelBlacha

      @MARiAN
      Zastąpuj kogo chcesz nawet zapłać by Krawiec zrobił review z osranych majtów swoich lub cudzych- rób co chcesz.
      Ja pilnuje tego jak wydałem swoje pieniądze nie ma w tym nic personalnego do Krawca.Po za radiem to on może nawet ruchać kozy w górach i to retransmitować dla kazachstańskiej kablówki zupełnie mi to wisi.
      Z doświadczenia wiem,że takie obiecanki jak Twoje to puste słowa ale może będziesz mieć okazję żeby mnie zaskoczyć….póki co mam jakąś tam nadzieje,że Krawiec użyje rozumu i nie popłynie w ścieku chwilowej mody na patostream i sięganie dna by zaimponować gawiedzi.

 12. „Dzwoniący między telefonami Furiata”
  Skoro Furiat się tu obnaża i przeprasza za dzwonieniem pod wpływem, to i ja się przyznam, że mocno wstawiony dzwoniłem, przepraszam.

 13. Pracoholizm i talent do robienia współlokatorów w chuja. Za to mam cenić zmysł żydłactwa?.. I cała ta obłudna otoczka „filantropii” lewackiej albo „patriotyzmu” prawackiego. Przestańcie łykać tą dychotomię programistyczną „dziel i rządź” lewo-prawo.

 14. Kurt Fishtail

  Krawiec, nie odbieraj juz tego ułomnego pijaka Furiata.

 15. Słabe

 16. Zenon…..cyt: „Czy wy kurwa nie pojmujecie, że gdyby chrześcijaństwo samo w sobie zakazywało niewolnictwa, to by go po prostu nie było zaraz po zdobyciu przez KK władzy w europie/schyłkowym Rzymie? „.
  Czy mam też rozumieć zgodnie z logikąTwojego rozumowania( a raczej jej brakiem) , że KK nie zakazuje morderstw czy złodziejstwa bo gdyby zakazywało to by ich po prostu w schyłkowym Rzymie nie było? ABSURD a nie DOWÓD.
  KK nigdy nie sprawował władzy w RZymie. Owszem był w niektorych okresach silnie z władza zwiazany ale …..nigdy nie bylo tak ze posiadał nieskrępowaną pelnie wladzy politycznej.
  Stary testament CZĘŚCIOWO obowiązuje katolików. nie wiem jak z chrześcijanami ….nie wypowiadam się bo nie wiem.
  Dlaczego częsciowo? i dlaczego nie obowiązuje w całości?
  Stary testament powstał jako część planu BOga prowadzącego do zbawienia człowieka. Był zapowiedzią nadejścia Jezusa . JEzus Chrystus swoim nadejsciem ustanowił NOWE PRZYMIERZE.
  Stary testament mowi o Żydach jako o narodzie wybranym . I na tamtym etapie dziejów taki był zamysł BOga.
  Nadejscie Jezusa Chrystusa ustanawia nowe przymierze w zbawieniu ludzi. Otoż juz nie z mocy urodzenia się jako członejk narodu wybranego człowiek moze dostąpić zabawienia. Przyjscie Jezusa Chrystusa sprawia ze naród wybrany to wspolnota ludzi ochrzczonych a nie urodzonych jako Izraelita.
  TO nie jest tak ze religia katolicka to jakis skostniały twor nie przystajacy d ozmieniajacej sie rzeczywistosci jak głosza czest ojego przeciwnicy. KK to żywa religia, podązajaca za zmianami cywilizacyjnymi i rozwojem ludzkości.
  Wszelkie Objawienia nastepujace po przyjsciu Jezusta Chrystusa dokladają nowe rozumienie przesłania Bozego i rzucaja nowe światło na nauczanie KK i doktrynę wiary.
  Czy Objawienia św. Faustyny są sprzeczne z Ewangelia? albo starym testamentem? NO nie, i wogole wprost sie do niego nie odnoszą , ale mowia nam wiele o naturze BOga w ktorego wierzymy. A czy to oznacza ze spawiaja ze stary lub nowy testamet staja sie niewazne? NO NIE , ale swietnie wpisuja sie w słowa św augustyna , czyli Nowy Testament jest ukryty w Starym, natomiast Stary znajduje wyjaśnienie w Nowym. i tutaj cyctat z Mt. ktory przytaczałes ale W CAŁOSCI a nie wyrwany kontakstu…
  Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
  Zenonie zamiast marnowac czas i energie na czcze spory interpretacyjne i wymyslac proch poraz drugi wystarczy poczytac dokumenty soborowe,encykliki, katechzm……tak sa odpowiedzi na wszelkie kwestie ktore Cie nurtują.

  • „dokumenty soborowe,encykliki, katechzm” Dość dużo interpretacji jak na dzieło doskonałej istoty, nie? Coś nie jestem pod wrażeniem. Jakbym umiał tworzyć wszechświaty to bym stworzył coś lepszego. Wiesz – coś co raczej nie pozostawiałoby pola na „interpretacje” wskutek których powstają dziesiątki czy nawet setki dejnominacji. W skutek czego byłoby mniej morderstw właśnie (wojen religijnych).

   „Czy mam też rozumieć zgodnie z logikąTwojego rozumowania( a raczej jej brakiem) , że KK nie zakazuje morderstw czy złodziejstwa bo gdyby zakazywało to by ich po prostu w schyłkowym Rzymie nie było? ABSURD a nie DOWÓD.”

   Wic polega na tym, że właśnie niewolnictwa nawet nie próbowano zakazać, za to jest masa w Biblii opisów jak je praktykować. Opisów mordów co prawda w Biblii nie brakuje (brawo panie boże za liczne ludobójstwa bo „narut fyprany”. Z całą pewnością tylko złych zabijali ci żydzi. Ach te płody w łonach matek – co za zdeprawowani kryminaliści!). Chociaż muszę oddać, że jednak nie ma tam uniwersalnych nakazów w stylu „a człowieka będziesz mordować tak, żeby cośtam cośtam”. A w kwestii niewolnictwa masz takie nakazy.

   Ja tylko przypomnę skąd się wzięła ta cała dyskusja. Otóż stwierdziłem, że dla mnie chrześcijaństwo jest moralnie niewystarczające. Nie ma wystarczająco wysokich standardów. Jako jeden dowodów na poparcie tej tezy wysunąłem FAKT iż w najważniejszych tekstach chrześcijaństwa NIE MA zakazu niewolnictwa a jest masa innych, często nawet bzdurnych zakazów (często dość sensownych też). Mało tego że nie ma zakazu niewolnictwa u źródeł chrześcijaństwa – jest ono regulowane. Osobiście uważam, że niewolnictwo to najwyższych lotów skurwysyństwo i tworząc system moralny który chce się mieć za najlepszy i wymagający – zakaz niewolnictwa musi być na jednym z pierwszych miejsc. Jasno określony.

   Poza tym, gdzie masz tą wykładnię co ze starego testamentu tyczy się katolików a co nie? W pierdyliardzie encyklik i katechizmie, tak? Kolejna kluczowa sprawa, której bóg nie ustalił na początku? Stary – ja bym takiej istocie nawet nie dał stanowiska zastępcy kierownika ze o project managerze nie wspomnę. A tutaj niby mamy do czynienia z idealną i najdoskonalszą istotą. Która raz po raz robi jakieś kardynalne błędy logiczne i organizacyjne. Które trzeba tłumaczyć jakąś pokrętną logiką, tonami interpretacji na przestrzeni kilku tysięcy lat… Pewne sprawy są istotne i trzeba je jasno zakomunikować zaraz na samym początku. Tego w chrześcijaństwie brakuje.

   Ale nic to. Robię przerwę od NR zwyczajową. Tak że przyjmijmy na potrzeby dyskusji, że to ja jestem głupi, że chrześcijaństwo to szczyt myśli moralnej. Że niewolnictwo jest ok bo papiesz i sobUr. Co prawda jeszcze nie jestem gotów tak biegle lizać kolana księdza jak Ty, ale hej? Usilnie udowadniasz, że każdą aberrację umysłową można usprawiedliwiać, jeśli popełnia ją religia. Może i do tego mnie przekonasz?

   Z mojej strony EOT 😀 😀 😀

 17. Neutyzujący] Charlie, Man! Czy wiesz, co to oznacza: Chrystus dla kobiet? Czyli topeler Mesjasz – Mesjaszem zarówno dla mansbil zarówno dla kobiet, dlatego, że Mesjasz będzie wykluczenia kobiet – młody Atlantyckim, sheyn-geboyter Mesjasza, zauważył zatem wykluczyć mężczyzn również, ponieważ każda kobieta będzie, tak aby Powiedzcie, że jesteś agentem naszego Mesjasza. Mama … i są naprawdę nasz Mesjasz, nie na każdym koniu, a nie na każdym colt, tak jak już powiedziałem, na silniku, 70 mil na godzinę – O-y. Nie tak jak prawdziwego Żyda, ale młodego człowieka z kośćmi – coś w rodzaju głupoty.

 18. furjat jestes typowym ukraincem z broną w reku wsadź sobie swoje przeprosiny w okreznice a przede wszystkim zrob przysluge reszczie sluchaczy i nie dzwon juz nigdy!!!

Zostaw Komentarz