Czasy Ostateczne – jak będzie w Apokalipsie?

Czasy Ostateczne – jak będzie w Apokalipsie?

wpis w: audycje, Czasy Ostateczne | 7

Wyjątkowo P19 za sterem. Zastanawiamy się nad scenariuszami kataklizmów i próbujemy przewidzieć nieprzewidywalne. Jak zbudować wędzarkę? Co zabrać ze sobą? Jaką warto mieć broń i jak ją zdobyć? Czy jesteśmy gotowi zjeść swojego kota?

7 Odpowiedzi

 1. Co do kota, moj jest łowny więc wypuściłbym go w nadzieji że wykarmi siebie i mnie przy okazji. 🙂

 2. Wlasciwie czemu ceny paliw kopalnych mialyby skokowo wzrosnąć, skoro od kilkudziesięciu już lat mówi sie o peak oil, a z tego co słyszałem obecne rezerwy ropy są największe w historii. Eksploatujący złoża mają interes w tym, żeby docierać do coraz trudniejszych złóż – czy jest jakaś wyraźna technologiczna różnica która sprawi, wzrost cen złóż, rosnący popyt nie skompensują zwiększonej trudności wydobycia?

  • W skrócie – https://en.wikipedia.org/wiki/Hubbert_peak_theory
   W mojej prywatnej opinii – zapotrzebowanie na ropę rośnie, a „łatwe” źródła zostały już wysycone. Ropy jest jeszcze bardzo dużo, popyt owszem rośnie, ale podaż jest umiarkowanie stała, a wydobycie baryłki jest dużo bardziej kosztowne niż dawniej. Mimo imponujących rezerw, potrzeby są ogromne i rosnące dosłownie z dnia na dzień. Celowo nie mówię o popycie, bo ceny paliw przekładają się na ceny dóbr, a spedytorzy balansują między osiąganiem zysku a wkurzeniem odbiorców i pójściem z torbami. Póki co hipoteza peak oil sprzed lat się nie sprawdza, bo zwyczajnie gospodarka się rozwinęła i stać jest nas zapłacić te 4.50-5.00zł za litr benzyny. Prognozy zakładają wykrycie nowych złóż oraz powstanie nowych technologii pozwalających eksploatować złoża, pytanie jednak – co będzie, jeśli nowych złóż lub nowych technologii nie będziemy mieć? Wtedy albo jesteśmy w okrężnicy, albo zapłacimy 20zł/litr.

   • W takim razie po pierwsze: czemu gospodarka nie miałaby się rozwinąć dalej na tyle by było nas właśnie stać załpacić te 20zl/litr(zwłaszcza jesli ktos wierzy w hiper-robotyzację zwiększającą skokowo produktywność i skracającą czas pracy)
    po drugie jeśli cena doszłaby do 20zł/litr czy nie stanie się opłacalne wykorzystanie jakichś substytutów ropy(o ktorych moze jeszcze nawet nie wiemy, a branza byc moze juz wie) lub wlasnie eksploatacja tych drozszych dloz?

 3. Litr benzyny syntetycznej staje sie oplacalny w produkcji kiedy poziom ceny barylki ropy przekracza 100usd, wiec nie upatrywalbym powodow konca swiata w wyczerpaniu zasobow ropy naftowej

 4. O ja……?potrzeba..kedy mowisz o suszeniu parowek na kabanosy to ja mam bardzo powazna watpliwosc czy rozwinales sie kulinarnie:))))

 5. ja pierdolę p19 nie masz talentu do radiowania czego byś kurwa nie zrobił i się nie zesrał do radiowania nie nadajesz się i chuj, krawiec to krawiec ty się tam zajmij maszynami i dłubaj sobie a krawiec niech goda
  pozdrawiam

Zostaw Komentarz