Czasy Ostateczne – Czy Huxley i Orwell byli dobrymi wizjonerami?

Czasy Ostateczne – Czy Huxley i Orwell byli dobrymi wizjonerami?

wpis w: audycje, Czasy Ostateczne | 14

Dwóch najbardziej znanych pisarzy podejmujących temat anty-utopii. Przed czym przestrzegali? Jak wiele z tego o czym pisali się sprawdziło? Czy stworzenie utopii jest możliwe?

14 Odpowiedzi

 1. Gdybyś Krawiec poszedł na filologię rosyjską, to mógłbyś opiździeć; tak trudny i bogaty to język. Dlaczego Angoli nie skrytykujesz za to, że nie odmieniają rzeczownika i wszystko skracają?

 2. 01:24:35 No własnie. Stawianie równości pomiędzy rodziną z dziećmi, a „biznesmenem” „żyjącym pasją” posiadającym kota, to jedno z największych załamań dzisiejszego świata.
  Otóż system jest taki, (czy tego chcemy czy nie), że to dzieci i wnuki pracują na emerytury swoich rodziców i dziadków. Jeżeli ktoś swiadomie nie chce zakładac rodziny i mieć dzieci, to uczciwie rzecz biorąc powinien nie dostawać emerytury, bo te „składki”, które płacił jak pracował szły na pokolenie jego rodziców.
  To tak jakbyśmy się w kilku składali na obiad, a tu ktoś przychodzi na krzywy ryj: co jecie? moge się poczęstować? Jeden raz, drugi powiecie: proszę, częstuj się. za dziesiątym powiecie: albo się składasz tak jak wszyscy, albo spierdalaj.
  Wygoda i egoizm to choroba dzisiejszego zachodniego świata, która niszczy go jak rak. A dorabianie teorii w stylu troski o przeludnienie świata jest słabe.

  • Przecież taki singiel – biznesmen to płaci wysokie podatki. Państwo z jego kieszeni dostaje więcej niż od przeciętnego Janusza i Grażyny, którzy jeśli mają wielodzietną rodzinę, to oni często jeszcze doją socjal a nie coś dorzucają do wspólnej kiesy.

   • Po pierwsze statystyka. Ach te stereotypy… ci rodzice „Janusz i Grażyna” jak ich pogardliwie nazwałeś, statystycznie nie mają wielodzietnej rodziny tylko np. 2-3 dzieci. Do tego ten „Janusz” pracuje i „Grażyna” często też. Dlaczego dla ciebie pojęcie rodzina to od razu musi być wielodzietna patologia na socjalu???? straszne …
    Po drugie. Tak ja pisałem powyżej. Każdy singiel nawet jak płaci „wysokie podatki” lub ZUS to płaci je na pokolenie swoich rodziców na emeryturze. A na jego emeryturę kto będzie pracował?….

    • „Nie powinien dostawać emerytury” Przede wszystkim ZUS o którym piszesz powinien być opcjonalny (skoro tak sobie gdybamy co być powinno), gdyż każdy przymus państwowy ograniczniem wolności. Po drugie, to że system jest patologiczny nie znaczy, że masz prawo decydować o tym kto co powinien dostawać w tym patologicznym środowisku. Bo co, ktoś bezdzietny płacący ZUS, juz musi mieć dzieci aby mieć emeryturę ? Takim systemem można się podetrzeć, a nie go bronić.
     Kurna @Krawiec, niby masz znajomych z Kontestacji, a jednak żaden nie zaglądnął na audycję co by zmasakrować to chore myślenie.

   • Jak liberałowie mają problem z płaceniem podatków, to proponuję wyjechać do dżungli amazońskiej i żyć poza społeczeństwem. Chociaż utworzenie Liberlandu na Antarktydzie też nie byłoby złym pomysłem… 🙂
    A kapitaliści oczywiście powinni płacić więcej, by oddać chociaż część wyzyskanej wartości dodanej pracowników.

 3. Krawiec trafil w dziesiatke, i co Ty na to, Feder?…zatkalo kakao?☺

 4. Bardzo fajna audycja, czekam na nią co tydzień.
  Proponuje temat na następną audycje ” Jak wyglądały by stosunki między ludźmi po realnej wojnie nuklearnej lub natępnej wojnie światowej ” czy ludzie będą sobie wilkiem czy będą sobie razem pomagać?

  • Była podobna audycja i nawet wyrażałem swoje zdanie na czacie wówczas.
   Na ulicy pojawi się sierotka Marysia, Krawiec wyjdzie ze swojej kryjówki w której chował się przed niszczycielską siłą żywiołu „co tu robisz Marysiu?” i pach! Po sprawie, dojdzie do wymiany dóbr wedle prostego prawa. 😛 Bo wszystko będzie prostsze.

 5. poprosze audycje o „inteligencji” jak najszerzej rozumianej. jesli sie uda zrealizowac umowione 50zl zasponsourje.
  pozdrawiam

 6. Krawiec , nowa konspiracja DoDo https://youtu.be/Z_lMmhVg6_o

 7. Rozkminy Krawca zawsze troche zachęcają do przemyślenia tematu.
  Myślę że za 2000 lat będą uczyli w szkołach:
  „W starożytnej Polsce mieszkał nieznany filozof o pseudonimie Krawiec. Niestety nie znamy jego imienia, ani nie zachowały się żadne fotografie z jego podobizną. Miał on małe grono swoich zwolenników i uczniów którzy zapisywali jego przemyślenia na swoich cyfrowych proto-nośnikach. Kilka z tych urządzeń zostało odnalezionych w różnych częściach świata, kilkadziesiąt lat po Wielkiej Zagładzie w roku 3058. Z tych znalezisk dowiadujemy się że choć grono jego zwolenników było małe, to jego idee miały zasięg globalny. Miał on też niedużą liczbę przeciwników a także znał się osobiście z innymi filozofami, którzy żyli w tym samym czasie ale mieli różne od niego teorie wyjśniające wszelakie zjawiska zachodzące na Ziemi. Dzięki takim filzofom jak Krawiec, dzisiaj – drodzy studenci – możemy się dowiedzieć jak wyglądał świat w tamtych czasach i co ówczesnym ludziom spędzało sen z powiek.”
  Krawiec, myślę że za 2000 lat będziesz jak dzisiaj Sokrates :D.
  Audycja bardzo dobra!

 8. Jeśli chodzi o takie antyutopijne klimaty (i w sumie apokaliptyczne) to książka „Ślepa wiara” Bena Eltona też jest całkiem ciekawą wizją. Tym razem bardziej religijną. Polecam.

  Powstała tez gra inspirowna Orwellowskim światem, „Happy Few”, ale to jeszcze mam do nadrobienia, więc nie będę się wypowiadać może. Oceny w każdym razie ma pozytywne.

Zostaw Komentarz