Epicentrum – Gorące piekło pod stopami, drogami i śmieciami

Epicentrum – Gorące piekło pod stopami, drogami i śmieciami

wpis w: audycje, Epicentrum | 1

Tysiącletnie płomienie w podziemnych pokładach węgla, „wulkan” na subpolarnym wysypisku miejskim i radziecki „znicz” rozjaśniający Kara-kum. Oraz dzwoniący z ciekawostkami słuchacze.

Jedna odpowiedz

 1. Niemiecki superwulkan znajduje się w Nadrenii-Palatynacie, ostatnio wybuchł 12930 lat temu, czyli jest już po średnim czasie i grozi kolejnym. Jezioro Laacher See obecnie zajmuje jego krater i ma 2 km średnicy. Znacznie mniejszy niż Yellowstone, jednak nam i tak zrobiłby taką zmianę klimatu na wiele lat, że umiejętności survivalu i zapasy by się bardzo przydały.

  Nie opowiedziałem do końca, jak zgasili śmieciowy „wulkan” w Iqaluit. Zrobili obok sztuczne jeziorko, rozkopali aż do dna wysypisko i chłodzili gorące śmiecie w wodzie, wielokrotnie zanurzając. Teraz pozostało konto @yfbdumpcano na Twitterze. Więcej w tym artykule: http://beta.theglobeandmail.com/news/national/iqaluits-long-smouldering-dumpcano-garbage-fire-finally-out/article20620273/.

  Dodam jeszcze, czego nie powiedziałem o Derweze: oni po zapadnięciu się stanowiska wiertniczego, bo trafili na dużą podziemną jaskinię wypełnioną gazem, specjalnie to zapalili, żeby okolicy nie pokrył niebezpieczny obłok o wysokiej zawartości metanu.

  Złoża i wydobycie siarki w Polsce: http://pl.wikipedia.org/wiki/Siarka#Polska.

  No i Polacy nie tylko w odzyskiwaniu danych ze spalonych twardych dysków są dobrzy. W latach ’70 opracowali taką oto machinę do gaszenia pożarów w kopalniach, która się przydała Australijczykom: http://en.wikipedia.org/wiki/Gorniczy_Agregat_Gasniczy.

  A węgiel pod ziemią owszem, może się palić wieki (bywa, że za sprawą człowieka), a nawet dłużej. Obecny rekord należy do Burning Mountain w Australii, gdzie doszło do samozapłonu przed 6000 lat.

  Prawidłowe zachowanie w przypadku pożaru:
  http://gdynskasm.pl/przydatne/praktyczne-porady/jak-zachowac-sie-w-razie-pozaru.html
  http://straz-jawor.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=48:jak-zachowac-sie-w-razie-pozaru&catid=14&Itemid=130

Zostaw Komentarz