Lewym Okiem – Sztuka podróżowania

Lewym Okiem – Sztuka podróżowania

wpis w: audycje, Lewym okiem | 10

Tym razem lewacko, ale bez polityki. Błażej opowiada o swoich pierwszych podróżach na Bałkany, jednak dzwoniący zmienili temat na marudzenie o służbie zdrowia i chorobach, jak stare ramole.

10 Odpowiedzi

 1. co do Cejrowskiego to 100% racji. Dokładnie tak jest – on sie tam zachowuje jako konkwistador chrzescijanin. W inncyh czasach pewno na pierwszej lini by szedł głosząc dobra nowine „Jezusa”. A tu fragment co się wtedy działo ” By uświadomić ogrom tego dramatu, warto przypomnieć, jak wyglądało owo „głoszenie Jezusa” przez hiszpańskich konkwistadorów. Zachowało się z tego okresu wiele opisów i raportów sporządzonych przez bezpośrednich uczestników tych wydarzeń. Najbardziej znanym jest dominikanin Bartolome de Las Casas (1474-1566) W swoich pamiętnikach tak oto opisywał białych osadników tych ziem: chrześcijanie wdzierali się między ludzi, nie oszczędzali ani dzieci, ani starców, ani kobiet brzemiennych, ani tych w połogu. Rozpruwali im ciała i rozrywali wszystkich na kawałki, nie inaczej niż gdyby napadli na stado owiec. Oni szli w zawody, który z nich potrafi rozpłatać człowieka za pierwszym ciosem miecza. Który zdoła rozerwać głowę piką, albo wyrwać wnętrzności. Robili oni też szerokie szubienice, takie, że stopy prawie dotykały ziemi, na każdej z tych szubienic wieszali na cześć i chwałę Zbawiciela i dwunastu apostołów, po trzynastu Indian, potem podkładali drewno i rozniecali ogień paląc wszystkich żywcem. Szkolili też psy myśliwskie tak, by szybciej niż odmawia się „Ojcze nasz” rozrywali każdego napotkanego Indianina.”

  • Uwazaj. Zaraz sie zbierze tlum i bedzie krzyczec ze my bialy nie zrobilismy swiatu nic zlego I tylko cywilizacje nieslismy. A Chrzescijanie tacy pokojowi tylo zly islam 🙂

 2. Ciekawa sprawa, że Bartolome de Las Casas nie jest świętym, a tak wątpliwe moralnie postacie jak Alojze Stepanic i Matka Teresa z Kalkuty są wyniesione na ołtarze.

  Ale co do Cejrowskiego, to bym prosił cytaty i nagrania. Timestamp, jest na ITVP – proszę dać konkrety. Ja nigdy nie miałem wrażenia, że traktuje tych ludzi z wyższością. Wy tak uważacie bo może macie to o czym Błażeju mówiłeś – kompleks białego zbawcy? Biała wina? Ojkofobia? Okcydentofobia?

  • Zeby dlugo nie szukac – https://dorzeczy.pl/historia/32668/Krol-Belgii-Leopold-II-wymordowal-8-mln-ludzi-w-prywatnym-panstwie.html

   Nie nigdy przenigdy Europejczycy nie dopuszczali sie zadnych zbrodni. A jak ktos mysli inaczej to Okcydentofobia 😛
   Cos jak Polacy, nidgy nie zrobili zadnych zlych rzeczy nikomu i sa tylko ofiara a jak ktos inaczej uwaza to polakozerca.

   Masz Cejrosia pierwszego z brzegu : ) – https://www.youtube.com/watch?v=qlKH359g07g
   I takiego https://www.youtube.com/watch?v=3OfWblegfs4

   • Cytat z Cejrowskiego – „Afryka po wycofaniu się białych kolonizatorów zniszczyła sama siebie. Zniszczyli zasoby, drogi, mosty, szkoły; mordują się milionami, prześladują narodowo, religijnie i rasowo. Potworne zbydlęcenie człowieka. I regres cywilizacyjny. Od roku 1950 w Afryce doszło do 21 wojen, liczba ofiar to prawie 20 milionów. Rasistowska rzeź w Rwandzie – ponad 2 miliony ofiar w ciągu zaledwie kilku dni z powodu oskarżenia o czary!! Afrykanie sami dla siebie są największym zagrożeniem. Uważam, że doskonałym sposobem naprawy tego zła byłoby przywrócenie dyktatury białego człowieka na czas jakiś.„

    Kto ma pojecie swiecie widzi ile klamstw tu jest 🙂

   • I ma rację. Nie jest odosobniony w tym poglądzie. W Chinach myślą to samo:

    https://www.youtube.com/watch?v=mtsa0MT2H4I

    Wiesz, w Stanach jest Black on Black Crimes. Ale #blacklifematters 😉

    https://images.dailykos.com/images/455890/story_image/realcrimestats.jpg?1506911091

  • Ten nieemitowany odcinek z buddyzmem, tak. Pamiętam. Gardzi jakąś religią. Ja też nią gardzę. Ty też gardzisz – co mówiłeś na antenie wielokrotnie. Wszystkimi religiami gardzisz. A Cejrowski? Cóż – gardzi mniejszą ilością religii niż ja i Ty! Lubi bowiem co najmniej jedną religię – swoją. A my nie lubimy żadnej!

   Co do odcinku z murzynami – słabo go pamiętam. Nie przypominam sobie pogardy. Jeżeli możesz – zrób tak jak prosiłem. Daj timestamp, czyli dokładną sygnaturę czasową.

   Co do win cywilizacji europejskiej. Zdradzę Ci tajemnicę. Ludzie nie są idealni, nieomylni. Mało tego – kiedyś byli w wielu sprawach gorsi niż teraz! Żart jednak polega na tym, że TERAZ biali europejczycy są najbardziej tolerancyjną i nie-rasistowską grupą na świecie. Tego nie można powiedzieć o muzułmanach, Chińczykach, Japończykach, murzynach etc.

   A co mamy obecnie w świecie muzłumańskim? Piękne tradycje!

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Baczczebazi

   (błagam, jak wyskoczysz z argumentem ad sutannum to będzie to świadczyło to Twojej miałkości intelektualnej).

   Co mieliśmy kiedyś?

   https://en.wikipedia.org/wiki/Janissaries#Recruitment,_training_and_status

   https://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_pirates

   Nie ma co się licytować na krzywdy historyczne. Znaczy – Ty byś to lubił, to to obecnie ulubiony argument lewicy. Biały przywilej, historyczna sprawiedliwość. Tyle że jak będziemy się licytować na to co dane kolory skóry dały ludzkości, szybko się okaże że jakby nie Europa to by nie było tej rozmowy, elektryczności, szczepionek… I wolności słowa. Która jest ostatnimi czasy tak pogardzana i atakowana.

   • Drogi interlokutorze. To nie ja zaczelem rozmawiac o przeszlosci ale do niej sie odnioslem.
    Chcesz terazniejszosci. Masz. Dominika Kulczyk. Jej firma rabunkowo eksploatuje zloza ropy niszczac przez to srodowisko I pozbawiajac lokalna ludnosc mozliwosci lowienia czyli pozbawia ich zrodla utrzymania. Potem jedzie do tej Nigerii I robi sobie zdjecia z biednymi murzynkami. Przyklad Konga gdzie koncerny wydobywcze same ustalaja kto rzadzi I podsycaja konflikty.
    I znow wrzucasz link o Baczczebazi I chyba nie doczytales ze obecnie ma pejoratywne znaczenie. Bo mysmy tez mieli piekna tradycje Sympozjonow. Nie musi byc ad suntannum.
    A chyba widzisz w roznice w pogardzaniu nie swoja religia i stawianiu wlasnej jako jedynego wzroca postepowania a potepianiu religii jako zjawiska ? Nie ? To szkoda.
    Biali Europejczycy podpowiem ci nie zmienili sie za bardzo. To co robili kiedys robia nadal ale w bialych rekawiczkach. A I nie zawsze bo palenie napalmem wiosek w Wietnamie, korzystanie z niewolniczej pracy w Bangladeszu, sex wakacje w Tajlandii, popieranie krwawych dyktatur I zrzucanie milionow ton bomb… Nie wiem czy duzo sie zmienilismy. Tyle ze nie nawracamy na Chrzescijanstwo a na demokracje i kapitalizm 🙂
    A jak w materialach Cejrowskiego nie wyczowasz pogardy. Szkoda ze tak malo wrazliwy jestes. A jak sie odniesiesz do jego klamstw o Tutsi I Hutu ?

Zostaw Komentarz