Lewym okiem – Równość wyników

Lewym okiem – Równość wyników

wpis w: audycje, Lewym okiem | 50

Rozważania o tym, czy nierówności społeczne są zagrożeniem i dlaczego przez to potrzebne jest wyrównanie poziomu społeczeństw. Niestety, dyskusja zeszła na narzekanie na socjal w Polsce i nic dobrego z tego nie wyniknęło, więc trzeba będzie nagrać ciąg dalszy.

50 Odpowiedzi

  1. Witam.

    Polecam zainwestować troszkę czasu i obejrzeć każdemu zwolennikowi socjalu, 4 filmy z serii „Dlaczego nie socjalizm” autorstwa kanału YouTube „Prosta Ekonomia”.

    „Dlaczego nie socjalizm – część 1”: https://www.youtube.com/watch?v=vIF_pYutkLo
    „Dlaczego nie socjalizm – część 2”: https://www.youtube.com/watch?v=oaNXhj8pVHo
    „Dlaczego nie socjalizm – część 3”: https://www.youtube.com/watch?v=xgGXfwocUpc
    „Dlaczego nie socjalizm – część 4”: https://www.youtube.com/watch?v=vIrutgHYR98

    Zachęcam do subskrypcji i oglądania filmów na kanale „Prosta Ekonomia” – naprawdę warto, wiedza przedstawiona profesjonalnie, przy czym tłumaczona wręcz łopatologicznie.

    Pozdrawiam.

    • Prosta ekonomia to propagandowka dogmatycznych zwolennikow ASE. Oni maja problem taki jak cala ASE ma, nie rozroznia mikro i makro ekonomii a ponadto analizuje przyklady w oderwaniu od czynnikow zewnetrznych upraszczajac wszystko niemozliwie tak by potwierdzalo z gory zalozone tezy. Chetnie slucham przeciwnikow swoich ale ten kanal to prawdziwy kanal, nie prosta a prostacka ekonomia. Nie polecam

      • Najzabawniejsze jest to, że ekonomia mnie jakoś specjalnie nie jara. Jednak za każdym razem kiedy wydalasz z siebie tego typu wypowiedzi daje mi to impuls by się w to wgłębić, niestety krótkotrwały. Dzięki tobie jednak obejrzałem parę fajnych wykładów i przeczytałem co nieco z podstaw ekonomii, w każdym razie udało mi się paru rzeczy dowiedzieć. Dziś na przykład, dowiedziałem się, po sięgnięciu po definicje, że nie tylko nie wiesz czym jest ASE, ty nawet NIE WIESZ CZYM JEST MAKRO I MIKROEKONOMIA.
        ROTFL!

        • Ja się bardzo dużo tego naczytałem i nasłuchałem. Znam tę „ekonomię”. Jest ona błędna.

    • Rozpierdolone ekonomie każdego jednego państwa paleokomunistycznego jakoś nie pokazują, że Twoje podejście jest lepsze niż ASE. W końcu ludzie uciekają z Wenezueli do Chile między innymi, nie odwrotnie.

    • też nie polecam

      • A ja polecam, i to bardzo. Kanał „Prosta Ekonomia”, jak sama nazwa wskazuje, tłumaczy prostym językiem podstawy ekonomii i jest adresowana do laików. Zarzut, że upraszcza zagadnienia jest więc mocno chybiony, taka jest idea tego kanału. Zarzut o traktowaniu przykładów w oderwaniu od czynników zewnętrznych jest już aberracją. To przecież jest to fundament metody naukowej. Równie dobrze mógłbyś badać działanie grawitacji na piórko przy wstępującym prądzie powietrza. Brak mi słów. Twierdzenie, że kanał zajmuje się całkowicie promowaniu Austriackiej Szkoły Ekonomii jest całkowicie nieprawdziwy. Na parędziesiąt filmów zaledwie cztery są poświęcone ASE. Oczywiście tobie Błażej wydaje się inaczej i jeżeli tylko jakieś prawa ekonomii nie pasują do twojej wizji świata to wrzucasz je do worka ASE. Z tego powodu lądują tam nie tylko teorie z innych szkół wolnorynkowych (a jest ich kilka, choćby chicagowska, czy krakowska), ale nawet teorie ekonomii klasycznej, ba, nawet twierdzenia ekonomistów głównego rynku. Wynika z tego, że nie masz pojęcia czym jest ASE, jakie są jej charakterystyczne cechy, czym się zajmuje i czym się różni od pozostałych szkół tam, gdzie ma jakieś wspólne z nimi zainteresowania. Swoją ignorancję w tej kwestii wykazałeś już wielokrotnie, czy to tutaj, czy w swoim wystąpieniu w Wojnie Idei czy choćby w powyższym poście. Najbardziej podoba mi się powtarzanie z uporem maniaka, chyba za jakimiś popłuczynami z Polityki, bzdura nt. rozróżniania bądź nie przez ASE makro i mikroekonomii, którą zresztą powtórzyłeś powyżej. Ja sam nt. ASE wiem niewiele, głównie interesuje mnie moralno-etyczny wymiar stosunków międzyludzkich, ale nawet mając tę elementarną wiedzę widzę jak twoja jest nikła. Także rada jest taka, zanim zaczniesz krytykować ASE to weź się przygotuj i przynajmniej notke na wikipedii przeczytaj. Nom, a wam drodzy współsłuchacze polecam kanał Prosta Ekonomia bardzo raz jeszcze. Najbardziej przerażające jest to, że niby opowiada o tej ekonomii w sposób tak prosty, że niektórym się wydaje, że wręcz prostacki, a dalej ta podstawowa wiedza jest dla lewicowców nie do ogarnięcia.

      • No cóż, „Gdyby socjaliści rozumieli ekonomię, to nie byliby socjalistami.” Friedrich August von Hayek

        • Z tym piorkiem nie trafiles bo ekonomia nie jest nauka scisla i niestety dla dogmatykow wolnorynkowych ale i dogmatykow komunistycznych te same dziala w roznych srodowiskach spoleczno geograficznych przynosza rozne rezultaty. Diametralnie rozne. Ale coz… Prosta ekonomia.

          • Albo ekonomia jest nauką, wtedy stosuje się w niej metodę naukową, albo nie jest, i nie jest istotne czy jest to nauka ścisła czy nie. Tu ciekawostka, ekonomiści głównego nurtu zwykli swoją dziedziną określać jako ścisłą, austriacka szkoła twierdzi inaczej, czyżbyś się zgadzał z austriakami O.O?

            „Te same działania w różnych środowiskach przynoszą różne rezultaty”. TAK! Raz piórko spada, raz leci w górę, raz leci w bok, raz wiruje… Dlatego metoda naukowa nakazuje badać zjawiska „ceteris paribus”! Widzę, że logika zaczyna ci sprawiać trudności, skoro w jednym zdaniu wpierw odrzucasz mój argument, po to by zaraz potem go potwierdzić. To się nazywa błąd logiczny. No ale cóż… logika i lewica to nie jest coś co się łączy daje łatwo (w ogóle?) połączyć.

            • Tak. Z tego co powinienes wiedziec ASE odrzuca dowody empiryczne na dzialanie lub niedzialanie ich zalozen. Mises i Rothbard przecierz sami sprzeciwili sie dokonywaniu dowodow empirycznych w ekonomi. A kolejna sprawa jest taka ze teorie wolnorynkowe traktuja konsumenta tudziez przedsiebiorce, zalezy od szkoly, jako jednostke racjonalna ktora najlepiej alokuje zasoby. Jednak, primo, istnieje cos jak jazn indywidualna i jazn spoleczna, zachowania czlowieka w spolecznosci i indywidualne moga sie roznic. secundo, jednostak jest zakorzeniona w spoleczenstwie i jego socjalizacja wplywa na podejmowane decyzje, Jednostka podlega manipulacji innych jednostek, tercio, czlowiek nie jest tylko samolubny co lezy u podstaw indywidualistycznych teorii ekonomicznych, i quatro, czlowiek w calej swojej zlozonosci nie jest racjonalny.

            • Nie wiem czy ASE odrzuca dowody empiryczne, bo jak pisałem wyżej, nie jaram się ekonomią, a impulsy do zgłębienia tematu jakie dają mi twoje paraintelektualne wypowiedzi na ten temat szybko mijają, choć parę fajnych rzeczy się dowiedziałem. Non stop mam bekę z tego, że z twoich wypowiedzi jasno wynika, że nigdy nie zapoznałeś się nawet z definicją makro i mikroekonomii. Odrzucenie dowodów empirycznych w ekonomii jest wg mnie jak najbardziej słuszne. Nie można w niej przeprowadzić eksperymentu czy badać zjawisk „ceteris paribus”, bo nie jest możliwe odizolowania gospodarki od wpływów różnych zjawisk, stąd nie można jednoznacznie określić co spowodowało dany rezultat. Empiria nie ma więc w ekonomii żadnego sensu.

            • I znów dałeś mi impuls w efekcie którego poczytałem o metodologii ASE. Postanowiłem się więc odnieść do reszty twojego komentarza.

              Piszesz, że teorie wolnorynkowe traktują aktorów rynkowych (tak to się nazywa) jako homo oeconomicus. Niektóre pewnie tak, na pewno tak zakłada stosująca modele ekonometryczne ekonomia głównego nurtu, którą tak chwalisz za empiryczność, w tym Keynes. NIE ROBI TEGO ASE, więc ciągłe stosowanie tego argumentu przez ciebie przeciw ASE pokazuje twoją ignorancję w temacie. ASE traktuje aktorów ekonomicznych jako jednostki nie racjonalne, a działające. O różnicy doczytaj. A teraz najlepsze:

              @Primo: co do jaźni indywidualnej i indywidualnych zachowań, to dokładnie to twierdzi ASE, dlatego odrzuca empirię w ekonomii (zasada indywidualizmu metodologicznego)
              @Secundo nie ma czegoś takiego jak jaźń społeczna, ale można dla uproszczenia podciągnąć pod to wpływ społeczności na sposób działania jednostki jaki opisałeś w Secundo, powtarzasz więc argument z Primo i to dokładnie twierdzi ASE (znów zasada indywidualizmu metodologicznego)
              @Tertio: twierdzenie, że egoizm stoi u podstaw indywidualistycznych teorii ekonomii jest nieprawdą, dotyczy tylko tych teorii, które traktują człowieka jako homo oeconomicus, czyli np. Keynesa, i na pewno nie dotyczy ASE. Ludzie działają z różnych pobudek i to dokładnie twierdzi ASE (zasada subiektywizmu metodologicznego)
              @Quatro: i to dokładnie twierdzi ASE… (znów zasada subiektywizmu metodologicznego)

              Więc jak widać drogi Błażeju, nie dość, że zarzuty jakie adresujesz do ASE, są tak naprawdę zarzutami przeciw ekonomii głównego nurtu, to jeszcze wszystkie kontrargumenty, które podnosisz by podważyć słuszność założeń są dokładnie tymi jakie ASE podnosi przeciw ekonomii głównego nurtu, którą tak chwalisz. Gratuluję, dokonałeś ultra samozaorania. Wychodzi na to że albo jesteś ignorantem z efektem Dunninga-Krugera, i zanim weźmiesz się za krytykę jakichś teorii to powinieneś przynajmniej poczytać o nich notkę w wikipedii, no albo jesteś ukrytą opcją rynkową i fanem austriaków. Licze na to, że to drugie. Teraz czas na konserwatyzm.

        • To może wykaż się wiedzą Błażeju i napisz nam, co to jest ten marketing, jak taki szpec jesteś hihihihi

  2. Jednak ludzie uciekaja z Chile do Niemiec i Hiszpanii a nie odwrotnie 🙂 Ale co poradze na zmasowany atak neokonow i przedsiebiorcow 🙂

    • No tak średnio. Ale zostawmy to, z ciekawości polecam jedynie zobaczyć paradę wojskową w Chile. Na pewno wiesz ocb Błażeju 🙂

      Co do równości wyników i tych IQ i pracowitości… To myślę, że już czas iść do neurologa i zostać twarzą kampanii „niepełnosprawni intelektualnie – pełnosprawni inżynierowie” 😉 😉 ;). Opcje sa jeszcze dwie – jesteś zwykłym kłamcą i celowo nie pokazałeś innych wskaźników w tym badaniu, albo ktoś Ci przerwał swoim jojczeniem i gadał nie na temat… Tak że teges – sugerowałbym wrócić do tego tematu jeszcze kiedyś. Po mojemu, nie jest on dobrze opracowany.

      Powiem Ci krótko, dlaczego prezesi tyle zarabiają. Bo mogą, tak w wielkim skrócie. Czytaj – jeżeli prezes wielkiej firmy Y z branży X będzie zarabiał dużo mniej niż jego koledzy z konkurencyjnej firmy z tej branży z Chin – to faceta podkupią, przekupią czy co tam chcesz – żeby tylko udupił swoją macierzystą firmę.

      Dlatego też jestem za co najmniej dziesięciokrotnym zwiększeniem pensji dla kluczowych polityków. Przy pięćdziesięciokrotnym zmniejszeniu ich liczby…

      Aha – Błażeju – fajnie jest pofantazjować, każdy to robi. Lewaki, prawaki, każdy. Ale gdy na zimno chce się analizować to co jest (a nie to co uważamy za słuszne) to trzeba się trzymać rzeczywistości i brać pod uwagę czynniki, które nie pasują do naszego światopoglądu. To się nazywa kontakt z rzeczywistością – spróbuj kiedyś, fajna sprawa.

    • Jakieś źródło nt. tej emigracji z Chile, czy dowodzik anegdotyczny. A może to na podstawie badań Instytutu Danych Wyssanych z Palca i Miętowych Cukierków (tak, to z Baranowskiego :P). Bo z tego co szybko poszukałem w Internetach to jest raczej dokładnie odwrotnie i do Chile przybywają tłumnie nie tylko ludzie uciekający przed biedą z mniej lub bardziej socjalistycznych państw Ameryki Płd, jak Argentyna czy Wenezuela, ale i właśnie Europejczycy, gdyż Chile bardzo poszukuje specjalistów. Imigracja z Hiszpanii jest na 7mym miejscu.
      https://www.migrationpolicy.org/article/amid-record-numbers-arrivals-chile-turns-rightward-immigration

      • https://esa.un.org/miggmgprofiles/indicators/files/Chile.pdf
        Dziwne bo wg. ONZ bilans Chile jest na minus i to dwukrotnie. Oczywiscie jest lepiej niz podczas szalenstw Junty wojskowej.

      • Błażeju! Kontakt z rzeczywistością! Polecam! Taki mały detal jak daty w badaniach sprawdziłeś? Pewnie tak, ale do tezy nie pasuje, to miałeś nadzieję, że nikt nie zauważy… Do tego ONZ, chciałeś argument z autorytetu, ale wiesz – nie chcę Cię martwić – ale ludzie wiedzą, że to jest chlew i syf i gówno na kółkach 🙂 Takie coś na face value to łyknął sojboje, alter-foliarze czy inni NPC a nie ludzie z własną osobowością.

        • Zenonie. Problem w tym ze im aktualniejsze daty tym dalej od idealow „chickago boys” ( bo sam dziadzio Pinochet poza zabijaniem oponetow malo na czym sie znal ). Nawet cudowny system emerytalny musieli upanstwowic bo nie dzialal. Do raju wolnorynkowego Chile jednak niewielu chcialo emigrowac.

        • Kolego Błażeju. Może i jest dalej od ideałów czikago bojz, ale tam dalej jest całkiem rampant capitalism. Jest gigantyczne rozwarstwienie które uniemożliwia awans do najwyższej klasy społecznej – ale już do średniej skoczyć jest względnie łatwo jak na lokalną specyfikę. Pragnę zwrócić uwagę, że emigracja z Chile wynikała raczej z takiej nazwijmy to – wojny domowej na pół etatu. Nie z przyczyn ekonomicznych. Przy czym to o awansie społecznym to przyznam – anegdotycznie, z rozmów z chilijchczykiem.

          • Moj kolega Chilijczyk co tu do Aachen przyjechal mowil ze wyjechal bo jako inzynier bardzo by slabo zarabial a wszystko trzeba prywatnie placic. Tez anegdotyczny przyklad ale jakis

          • No i widzisz. Przynajmniej pokazaliśmy ile warte są dowody anegdotyczne.

  3. Może jeszcze zróbcie audycje gdzie nadają chłopaki z ONRu jak tak bardzo lubicie świrów będzie po równo. Fanatyczni popierdoleńcy z lewej i z prawej w nocnym radiu.

    Tak serio to słucham od jakiegoś czasu Nocnego Radia i większość audycji jest spoko ale nie wiem po co dopuszczacie do głosu takich komunistycznych oszołomów. Ja nie mam nic do lewicowców ale tutaj już mamy do czynienia z fanatyzmem a on w każdej postaci jest szkodliwy nieważne po jakiej stronie.

  4. „Specjalnie Nie kupilem zmywarki zeby potrzebna byla kobieta” powiedzial Etam ktory chyba jako jedyny zmywa gary w domu. ETAM ty to jednak jestes gosc. Jaki rozmiar stanika nosisz? Btw te wloskue buty firmy Tiamanti czy jakos tak o ktorych tyle razy mowiles to sa chyba szpilki 😉
    No offence

  5. Wloskie

  6. socjalizm to zbrodnia przeciwko narodowi

    • przeciw ludzkości. a pod moim nickiem link do filmu o świecie bez kapitalizmu 😉

      • Niby kapitalisci a propaganda glupsza niz w ZSRR 🙂

      • https://www.youtube.com/watch?v=jETJt_zbnKk masz taki sam film z drugiej strony tylko ciut bardziej prawdziwy 😛 hahah

        • Hehe. Faktycznie, były już jakieś sytuacje, gdy zwariowane stare milionerki zapisywały majątek swoim pupilom 😀 Metafora równie ładna co prawdziwa. Ech… mimo już nieco zaawansowanego wieku wciąż doskonale pamiętam PRL. Ba, dla tych co żyją zbyt krótko albo mają problem z pamięcią lub syndrom wyparcia polecam obejrzeć jakieś migawki z Wenezueli. Raczej jasno widać który z tych filmików jest nieudaną karykaturą, a który właściwie nie mija się z prawdą hehehe.

          • Tylko zaden nie ma zwiazku z dychotomia socjalizm kapitalizm 🙂 Jest jeden jednak mianownisk wspolny, USA.

          • Błażej, Ty jak ten antysemita, co za wszystkim widzi Żydów. Ty wszędzie widzisz USA i kapitalistów 😀

  7. Dlatego też zniesiono karę śmierci za zdradę stanu. Swoją drogą większość europarlamentarzystów powinna być o to sądzona. Pozwalają stanowić nad Polską niedemokratyczne prawo.

    Z drugiej strony naród… O wartości człowieka ma decydować to z czyjego fiuta wystrzelił? Też słabe.

  8. niechcemisielogowac

    Nie wiem co głupsze:
    a) pałowanie się do wolnego rynku pozbawionego regulacji
    b) ta chamówa w komciach

    • Ja zaś wiem. Twój komentarz.

      • niechcemisielogowac

        Burak coś tam myśli

        • Nie wiem, dopóki nie natknąłem się na ciebie nie miałem z żadnym do czynienia. Z tego co jednak pamiętam z lekcji biologii, u roślin ogólnie, w tym i okopowych, nie ma centralnego układu nerwowego. Potwierdzasz tą tezę. A teraz kończę tą dyskusję, bo zaczyna schodzić na poziom na którym na pewno mnie pokonasz doświadczeniem.

        • Od samego początku była zresztą. Gratuluję merytoryczności oraz i umiejętności rozróżnienia złośliwości od chamstwa. „Pałowanie się do wolnego rynku”. O tak, bardzo kulturalne i merytoryczne. Uwierz mi, w rankingu najmniej merytorycznych oraz najbardziej prostackich komentarzy, twój jest na czołowych pozycjach, jeżeli nie na najwyższych. A teraz idź sobie „pałuj” do państwowych regulacji i innych form przemocy albo cię jeszcze raz zwymyślam (to z Monty Pythona).
          http://zippy.gfycat.com/CreamyFavorableAbalone.webm

        • niechcemisielogowac

          O patrzcie jak się cham zesrał, najpierw wali sraką we wszystkich kierunkach a później dziwi się że to samo go spotkało

        • Wypraszam sobie sranie. Gdzie Wudz walił sraką? To bardzo kulturalny człowiek. Kulturalnie rozmawia nawet z takimi odmieńcami jak Błażej czy Filip, orząc ich niemilosiernie. W komentarzach też spokojnie. Od srania jest Düpa, nie Wudz!

        • niechcemisielogowac

          Wali sraką swoich przemyśleń i wali sraką swojego chamstwa.

          „za każdym razem kiedy wydalasz z siebie tego typu wypowiedzi”

          „logika zaczyna ci sprawiać trudności”

          ” impulsy do zgłębienia tematu jakie dają mi twoje paraintelektualne wypowiedzi”

          Wystarczy fakt, że uważa że Błażej nadaje w NR tylko po to „Bym miał po kim sobie poużywać”.

          I teraz święcie oburzony aż Dupa musiała interweniować. Bo jak wudz sra to dupa klaszcze.

          • Jak już napisałem, istnieje zasadnicza różnica między złośliwością a chamstwem, natomiast nie oczekuję od prostych umysłów umiejętności rozróżniania pomiędzy nimi.

  9. Audycje Blazeja stają się ostatnio moimi ulubionymi bo pokazują jak na dłoni jakie ogromne różnice targają światem, a nawet kameralmą społecznością. I to na poziomie fundamentalnym. A rozmowy przy okazji prowokują nas do intensywnego redukowania stanu faktycznego do najprostszej logiki. Ja np. po przeprowadzeniu kilku takich redukcji znalazłem odpowiedzi choć pewnie jeszcze wiele odkryje, ale wiem że większość wszystkiego jest oszustwem lub nieprawdą.

    Od dzieciństwa stwarza nam się jakieś problemy, opowiada wpajając stereotypy z kolumnami… przymus do rytuałów szkoły i działania wg wskazówek wmawiając że to normalne. Dziś przekonałem się na spacerze gdy jakiś gościu na spacerze wrzeszczy przed szkołą , że to przecież już czternasta, a ja co dopiero wstałem i mam wrażenie wczessnego poranka.
    Niezależnie od tego jaką postawę na zewnętrzny świat przymusów i oszustw przyjmiemy prawdy są takie, że to świat daleki od ideału, nożna by go ułożyć lepiej, a właściwie całkowicie przebudować na poziomie fundamentów społecznych. Alternatywą bowiem do zakłamanego świata jest świat nie zakłamany mniej (kompromis), ale świat niezakłamany lub co najmniej całkowicie oparty na innych tezach. Wszak w tak dużej populacji nieuniknionym jest , że każdy rodząc się w określonych warunkach mikro (rodzina, kasta) i makro (system, społeczeństwo) ma na starcie pewne predyspozycje różnt w odniesieniu do tego stanu zastanego od innych jednostek. Bardzo prawdopodobne , że ten stan w skali mikro zdeterminizyje tym czym się stanie i co bedzie oferował populacji w obrębię swoistego horyzontu zdarzeń jaki go otacza na jaki będzie miał wpływ (bąbel energoinformacyjny wpływu jednostki na otoczenie z malejącym wpływem w zależności od epicentrum przysłowiowego JA). Do czego dążę…

    Jeśli zbudujemy społaczeństwo takie jakie mamy jednostki o uzdolnieniach częściej wystepujacych (kasjer zamiatach ulic) będą żyć jako trybik społeczny, ale ich zębatka będzie niewielka – a nagroda od otoczenia makro graniczyć będzie z warunkami brzegowymi egzystencji. Błażejowi chyba chodziło o to, aby każda zebatka niezależnie od rzadkości predyspozycji była traktowana równo. Jednostki spełniające rolę „szczurołapów” są takie bo robia to równie dobrze i r ównie odpowiedzialnie jak jednostki wierujące „blockhousem” w którym spełniają się setki innych jednostek, które szczura by nawet nie tknęły , a wręcz z krzykiem uciekły). Nie ma powodu aby kierujący był lepiej nagradzany przez makro tylko dla tego , że ma predyspozycje do rządzenia makro. Co więcej szczurołap prędzej zastąpi jednostkę kierowniczą, niż kierownicza szczurołapa. Trybiki tak na prawdę sa takie same i tak samo potrzebne we współczesnym swiecie jednak podległy zaszeregowaniu przez makro , a mikrootoczenie w pełni zaakceptowało mylną (to tylko teza) zasadę, że bycie szczurołapem jest mniej odpowiedzialne a zarazem mniej warte niż byciem kierownikiem blockhousu.

    O to chyba chodziło Błażejowi i ja tez tak to rozumiem, ale więcej pisząc już nie dam rady wyjaśnić. To za długi temat.

  10. Uprzejmie informuję, że moderatura monitoruje komentarze pod tą audycją i prosi o zmniejszenie poziomu dramy, bo się zrobi niemiła.

Zostaw Komentarz