Spisek szlachetnych – Python ma MOOOOC

Spisek szlachetnych – Python ma MOOOOC

wpis w: audycje, Spisek szlachetnych | 2

Gość odcinka to Łukasz Pintal, ruszający z wielkim projektem, o którym rozmawiamy. Jego uczestnicy przez rok będą mogli się bezpłatnie uczyć online programowania w języku Python, brać udział w ciekawych praktykach i innych fajnych rzeczach.

2 Odpowiedzi

 1. strona zapisów: https://zajecia-programowania-xd.pl/
  profil Łukasza na Facebooku: //fb.com/1379366224
  adres E-mail Łukasza: lukasz.m.pintal@gmail.com

  Wyłowiłem po audycji jeszcze z czata pytanie armatheosa: „​python moze byc asynchroniczny?”.

  Tak, w Pythonie można programować asynchronicznie (a jeśli dodać równoległość, bo np. mamy kilka rdzeni w procesorze, to pewne operacje mogą nawet fizycznie w tym samym czasie przebiegać). Często się to stosuje np. w architekturach klient-serwer (w tym na backendzie (części serwerowej) aplikacji webowych) oraz w graficznych interfejsach użytkownika (programy je wykorzystujące zwykle są sterowane zdarzeniami, czyli czekają na jakiś bodziec (przeważnie od użytkownika) podczas bezczynności lub wykonywania jakiegoś wcześniej rozpoczętego zadania). Popularnym wśród programistów w Pythonie modelem asynchroniczności, a nawet współbieżności (w której wiele wątków – w sensie programistycznym, niekoniecznie systemowym, choć to też możliwe, oczywiście – przeplata swoje wykonywanie), jest pętla zdarzeń – implementuje ją np. standardowa (instalowana wraz z Pythonem) biblioteka asyncio. Również sam język w kolejnych wersjach dostawał (i prawdopodobnie nie jest to proces zakończony) kolejne elementy wspierające programowanie asynchroniczne, vide np.:
  https://www.python.org/dev/peps/pep-0492/
  https://www.python.org/dev/peps/pep-0525/
  https://www.python.org/dev/peps/pep-0530/

  A co do linku, o który prosił Łukasz, odnośnie długości najkrótszych możliwych programów robiących daną rzecz, że nie jest ograniczona długością specyfikacji razy stała, choćby stała ta była dowolnie duża, to ten komentarz na MathOverflow (matematyczny odpowiednik Stack Overflow, który się rozrósł do całej sieci Stack Exchange) ujmuje sedno: https://mathoverflow.net/questions/149115/deep-theorems-and-long-proofs#comment382745_149115. A na pytanie, dlaczego mowa tam o twierdzeniach i dowodach zamiast specyfikacjach i programach, odpowiadam ponownie (bo stali słuchacze już mieli okazje to usłyszeć): to jest to samo. Odpowiedniość nazywa się (do łatwego wyszukania) izomorfizm Curry’ego-Howarda.

 2. Hey
  Super audycja i po.ysl
  Zapisuje się
  Pozdrawiam

Zostaw Komentarz