Rozmowy w Nocy – Emocje

Rozmowy w Nocy – Emocje

wpis w: audycje, Rozmowy w Nocy | 3

Kuba powraca po dłuższym odpoczynku od nadawania. Jakie znaczenie w naszym życiu mają emocje? Jak wpływają na nasze decyzje, doświadczenie, związki, postrzeganie rzeczywistości.

3 Odpowiedzi

 1. Bardzo fajne przemyślenia masz, Kuba. Chętnie posłuchałbym więcej psychologiczno-filozoficznych dywagacji w twoim wykonaniu. Obiektywne spojrzenie na samego siebie z innej perspektywy to niełatwe zadanie. Szczególnie jeśli posiada się niską samoocenę, a większość głosów wewnętrznych jest nastawionych przeciw tobie. Ponoć ci, którzy nie akceptują siebie, więcej od samych siebie wymagają. Gorzej gdy strach i depresja wstrzymują progres i rozwój. Odnoszę dziwne wrażenie, że w Polsce najlepiej jest być typowym Januszem z postawą roszczeniową. Cytując klasyka: „Czemu nie jestem chamem ze sztachetą w ręku? Ktoś by się ze mną liczył, gdybym rzucił cegłą!”.

  • Takie przemyślenia chyba się ma, kiedy nie zagłusza się „pseudo” samotności internetem. Jest o tym nawet fajny wykład „Ewangelia samotności”.

   Co do kompleksów, to często są wywołane presja społeczną. Wiele osób potrzebuje akceptacji, by poczuć wartość swojej osoby. Ale robienie tego przez naśladownictwo atrakcyjnych osób, przypodobanie się innym to droga donikąd.
   Tak na serio każdy z nas jest samotnym i nikt nigdy nas nie zrozumie. Dlatego warto odnaleźć siebie i grupę ludzi, która umie nas docenić. Najprościej przez wspólne zainteresowania.

   Piszę to na podstawie własnych doświadczeń. Kiedyś tak długo starałam się być atrakcyjną, że straciłam samą siebie. Nie wiedziałam kim jestem, co wprowadziło mnie w deprechę. Ale odrobina czasu w samotności, wyrobienie własnego zdania i odnalezienie prawdziwych przyjaciół pomogło. Oczywiście nie obyło się bez masy pomyłek. Ale to naturalna kolej rzeczy.

   Ludzie wywołujący presję też są fajni. Ale tacy mądrzy, dzięki którym na serio coś osiągniemy. A nie tacy, którzy tylko się mądrują, żeby było bezpiecznie i stabilnie, „bo każdy tak robi”.

 2. Troche tak foilozoficznie o życiu – to lubie 🙂 Fajna audycja brakowało tego typu audycji w tym Radiu.

Zostaw Komentarz