Future 4.0 – Hyperloop

Future 4.0 – Hyperloop

wpis w: audycje, Future 4.0 | 2

Hyperloop to transport publiczny (oraz transport towarów), który jest szybszy od połączeń lotniczych, zachowując niskie koszty użytkowania na poziomie transportu drogowego lub kolejowego. Technicznie Hyperloop opiera się na kapsułach, mieszczących na pokładzie do 28 osób, które poruszają się w “tubach” z prędkościami dźwięku.

Główne cechy:
– szybkość i wydajność,
– bezkolizyjność,
– częstotliwość odjazdów (co 40 sekund),
– gotowość (24h),
– niskie koszty utrzymania.

Schemat działania:
– rury, na których końcu znajdują się silniki liniowe do przyspieszenia i wyhamowania kapsuł,
– rury mocowane na pylonach, w takich sposób aby uwzględnić tolerancje oraz zapewnić odporność na temperatury i warunki atmosferyczne,
– co około 110 km, w celu niwelacji starty prędkość, będą występowały silniki liniowe. Pokrycie trasy silnikami na poziomie 1%,
– wewnątrz trasy, ciśnienie obniżone (pompy próżniowe), tak by zminimalizować starty prędkości,
– kapsuły posiadają kompresor, który przepompowuje powietrze z czoła wagonu na jego tył (nawarstwianie się powietrza), dodatkowo te powietrze ma wytworzyć poduszkę powietrzną między kapsułą a rurą (lewitacja).
– kapsuła wyposażona jest w system chłodzenia oraz baterie

Hyperloop bywa krytykowany, m.in. pod względem potencjalnego hałasu, ewentualnych drgań, problemy w przypadku aktywności sejsmicznej, utrudnionej lub braku możliwość ewakuacji oraz braku możliwość przemieszczania się we wnętrzu kapsuły.

Czas przejazdu (Melbourne – Sydney): 55 min, pociąg 3:15h, samolot 4:30h, samochód 10:45h.

Hyper Poland – zespół (około 30 osób) projektujący rozwiązania dla Hyperloop (kompresor, dworce, kapsuła), biorący udział w Hyperloop Pod Competition.

Koncepcja jest bliska idei pneumatycznej kolej, która w uproszczeniu jest ewolucją poczty pneumatycznej np. Beach Pneumatic Transit (1870, 95 metrów, Nowy Jork) lub Crystal Palace (1864, 550 m, Londyn).

2 Odpowiedzi

  1. Oj słysze ze trollujesz (a przynajmniej mam taka nadzieje).
    Mam wrazenie ze wokol muska powstala juz jakas „religia” jak wokol jobsa czy jezusa.

Zostaw Komentarz