Luźne Gatki – Ależ Wodzu, co Wudz…

Luźne Gatki – Ależ Wodzu, co Wudz…

wpis w: audycje, Luźne Gatki | 16

Na afterze Wudz i Etam dyskutują o kształcie naszej Ziemi, a w międzyczasie przewijają się tematy wolności i własności oraz problemu przywłaszczenia zasobów naszej planety. Starają się rozstrzygnąć, czym jest własność i podpowiadają rozwiązania jak we współczesnym świecie można zorganizować rozwiązania w kwestii poszanowania własności i prywatności. Czy dojdą do konsensusu? O tym posłuchacie w zapisie tego aftera.

16 Odpowiedzi

 1. Wodzu z tym balonem stratosferycznym to nie tak prosto sprawdzić. Ja jestem grafikiem 3d i kiedyś też z ciekawości sprawdzałem w 3ds maxie jak wygląda horyzont z wysokości 100km przy różnych obiektywach. Chciałem wkleić tu obrazek ale nie mogę go znaleźć. Przy obiektywie 50mm i wyżej horyzont jest płaski. Dopiero przy 35mm i mniej widać krzywiznę. Wniosek trzeba by polecieć na prawdę wysoko żeby dostrzec kulistość Ziemi. Nie wiem czy zwykły śmiertelnik jest w stanie wznieść się wyżej niż 30km.

 2. oczywiscie, ze ziemia jest plaska jak nalesnik, tylko zakrzywienie czasoprzestrzeni w 7mej gestosci daje nam zludzenie kulistosci w 4 wymiarach

 3. Nie słuchałem audycji do końca, ale temat powtania waluty nie jest żadną tajemnicą. Wygenerowała go czysta potrzeba. W średniowieczu, gdy wartośc przedstawiały metale szlachetne, zakony templariuszy oferowały możliwość ich depozytu i odbioru w innym zakonie we wskazanej lokalizacji na podstawie papierowego zaświadczenia. Na tamte czasy była to niesamowita rewoluja bo zbójów było co nie miara a papier miał małą wartość. To był zalążek który przeszedł 1000 lat ewolucji i mamy to co mamy.

  • Nie chodziło mi o pieniądz w szerokim znaczeniu, historia powstania i sposób kreacji pieniądza dłużnego, czy pieniądza kruszcowego są dla mnie mniej czy bardziej klarowne. To co jest nie do końca zrozumiałe to kreacja pieniądza pustego, fiducjarnego. Może nie tyle kreacja czy historia ewolucji środków płatniczych do tej formy pieniądza, te są do poznania i zrozumienia, ale tylko pod warunkiem, że mamy system osadzony w istniejącej rzeczywistości innego pieniądza. To co nastręcza mi trudności, to przeprowadzenie eksperymentu myślowego polegającego na wyobrażeniu sobie powstania takiej formy pieniądza na zupełnie dziewiczym terenie w oderwaniu od innych form pieniędzy lub innych walut fiducjarnych. Na ten moment nie mogę sobie tego po prostu wyobrazić, jest to totalna abstrakcja. Co w jakimś też stopniu może świadczyć o tym, jak bardzo ta forma pieniądza jest absurdalna 😉

 4. Fajna rozmowa . Dobrze poczuć ze sa ludzie którzy myślą podobnie. Pozdro

 5. W sumie to „płaska Ziemia” nie była tu absolutnie (choć tak wyszło to jakoś samo) tematem wiodącym. Ale dobrze nadała się jako przyczynek do dyskusji zasobach, własności i ogólnie takich całkowicie improwizowanych rozważań. W podobnym tonie będą chciał wprowadzić Was w nastrój do dyskusji o mikropaństwach oraz problemie mieszkaniowym i życiu na naprawdę podstawowym poziomie , ale bez pracy – co jak wiecie wraz z rozwojem cywilizacji traktuję – że powinno być normą. Sporo z tego zostało tu powiedziane, mimo iż jak mówię nie była to w żaden sposób przygotowana audycja, a Wudz przyłączył się całkiem spontanicznie. Mam nadzieję , że kolejne moje dywagacje online będą miały więcej chętnych rozmówców, a wiem , że macie dużo do zaoferowania i powiedzenia.

 6. Dziś będę straszny, opowiem wam dowcip…

 7. https://www.youtube.com/watch?v=YdfNuwMhMg4 pojawila sie fajna analiza na YT , polecam

 8. Chcialem potwierdzic ze z ~11km nie widac krzywizny ziemi.

  Co nie zmienia faktu ze teoria plaskiej ziemi wydaje mi sie absurdalna – np. co z satelitami? Planuje w tym roku kopsnac sie z Australii przez Auckland do Chile. Jezeli bede lecial tyle ile powinienem to znaczy ze cala ta teoria jest o tylek rozbic.

  PS: Aftery Eeetama to moim zdaniem najbardziej klimaciarska audycja w NR. Dawaj prosze wiecej Eeetam!

  • Etam jest relaksujący i czasem lekko usypiający, bo się nie spieszy przy nadawaniu i jeszcze ma ten głos wysoki i spokojny 🙂 Przyłączam się do tych, którzy chcą więcej Etama.

   • Tak, tylko czy Etam czyta komentarze? 😉

    Swoja droga: Krawiec, w kilku audycjach prosiles zeby sponsorowac radio. Bardzo slusznie. A ja Cie kilka razy prosilem zebys dodal kod SWIFT do przelewow miedzynarodowych w podstronie ‚Wspieraj’. Nie kazdy ma konto w Polsce i nie kazdy ma Paypala.

Zostaw Komentarz